Kradzieże aut w Polsce w 2023 r. Ile aut ukradziono?
Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pokazują wyrejestrowania samochodów, wynikające z różnych przyczyn. Jedną z nich są kradzieże, ale te różnią się od tych policyjnych. W kartotekach policji auto uznaje się za skradzione w momencie zgłoszenia zaginięcia, podczas gdy do baz CEPiK trafia ono dopiero, gdy pojazd został wyrejestrowany w następstwie kradzieży. Między zaginięciem a wyrejestrowaniem może upłynąć wiele miesięcy, co oznacza, że część aut zgłoszonych na komisariacie jako skradzione, pojawi się w CEPiK-u jako wyrejestrowane znacznie później, możliwe, że dopiero w następnym roku. Jednocześnie część aut ujętych w CEPiK-u jako wyrejestrowane, policja uznała za skradzione już w roku poprzednim. Dodatkowo nie wszystkie skradzione auta, których dane znajdują się w bazie policyjnej, trafiają do CEPiK-u. Tak dzieje się w sytuacji, gdy pojazd zostanie odzyskany i zwrócony właścicielowi.
Analitycy IBRM Samar przeanalizowali dane za 2023 r. z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce 5646 pojazdów z grupy osobowych i dostawczych o masie do 6 ton. To o 8,3 proc. mniej niż rok wcześniej. W Polsce są 22 miliony aut osobowych i dostawczych, co oznacza, że to niecałe 0,03 proc. Dane pokazują, że na przestrzeni ostatnich 6 lat liczby dotyczące kradzieży były bardzo zbliżone i oscylowały w okolicach 6-7 tys. sztuk. W minionym roku spadek był bardziej wyraźny.
Największą liczbą tego typu przestępstw odnotowano na Mazowszu - 2353 skradzionych aut i 42-procentowy udział w krajowych kradzieżach. Teoretycznie najbezpieczniej mogą się czuć właściciele aut w województwach opolskim i świętokrzyskim, gdzie liczba kradzieży wyniosła odpowiednio 50 i 58 sztuk.
Te marki były najpopularniejsze wśród złodziei w Polsce w ubiegłym roku
Jakie marki złodzieje upodobali sobie najbardziej? Niechlubny tytuł lidera rankingu najczęściej kradzionych marek w 2023 r. - podobnie jak w trzech poprzednich latach - przypadł marce Toyota (869 szt.). Cztery kolejne pozycje na podium zajęły niemieckie marki - Audi (427 szt.), Volkswagen (398 szt.), BMW (383 szt.) i Mercedes (328 szt.).
Najczęściej kradzionym modelem w Polsce w ubiegłym roku była Toyota Corolla (247 szt.), przed Toyotą RAV4 (189 szt.). Trzecie miejsce zajął ubiegłoroczny lider, czyli Hyundai Tucson (152 szt.). W TOP10 modeli jest 5 modeli Toyoty. Dalej uplasowały się dwa modele użytkowe - Fiat Ducato (148 szt.) oraz Renault Master (110 szt.). Spadło zainteresowanie złodziei na Audi A4, które jeszcze w 2020 r. było na czele zestawienia, a teraz zamyka pierwszą dziesiątkę.
Łupem złodziei padają głównie auta w wieku do 10 lat. Najczęściej kradzionymi rocznikami były 2019 (725 szt.) i 2018 (565 szt.). Z analizy danych wynika też, że nie zawsze duża popularność aut na polskich drogach przekłada się na ich pożądanie wśród złodziei. „Znikają” też modele rzadsze, takie jak Kia Stinger (20 szt.), Volkswagen Multivan (13 szt.), Range Rover Sport (12 szt.), Porsche Panamera (11 szt.) czy Maserati Levante (5 szt.) lub Quattroporte (4 szt.).
TOP 10 najchętniej kradzionych marek:
- Toyota - 869 szt.;
- Audi - 427 szt.;
- Volkswagen - 398 szt.;
- BMW - 383 szt.;
- Mercedes - 328 szt.;
- Kia - 303 szt.;
- Renault - 285 szt.;
- Hyundai - 282 szt.;
- Fiat - 274 szt.;
- Peugeot - 202 szt.
Kradzież aut na Warmii i Mazurach w 2023 r. Do ilu przestępstw doszło?
W województwie warmińsko-mazurskim doszło do stosunkowo niewielkiej liczby kradzieży samochodów. Mniej tego rodzaju przestępstw było w województwach: opolskim, świętokrzyskim, podlaskim. Warmia i Mazury znalazły się w przedziale 71-100 kradzieży. W naszym regionie odnotowano ich „tylko” 90. W tych samych ramach znalazły się województwa: podkarpackie (74) oraz lubelskie (87). To z kolei pokazuje, że na wschodzie Polski doszło do zdecydowanie mniejszej liczby kradzieży niż na zachodzie kraju.
Te marki kradziono najczęściej na Warmii i Mazurach w 2023 r.
Na Warmii i Mazurach kwestia najczęściej kradzionych marek wygląda nieco inaczej niż w statystykach krajowych. W regionie najczęściej łupem złodziei padało Audi A4 – 7 kradzieży. Na drugim miejscu znalazł się Mitsubishi Outlander – 5 kradzieży, a niechlubne podium zamykają Toyota Prius – 3, Mazda CX-5 – 3 oraz Skoda Kodiaq – 3.
Nowe rondo coraz bliżej. Władze Olsztyna podpisały umowę na modernizację ważnego skrzyżowania