Tak karmią w polskich szpitalach. GIS pokazał listę najczęstszych grzechów

i

Autor: Internauta

zdrowie

Tak karmią w polskich szpitalach. GIS pokazał listę najczęstszych grzechów

2023-09-06 12:55

Nie od dziś wiadomo, że jedzenie w polskich szpitalach pozostawia wiele do życzenia. Niedawno nowy raport oceniający żywienie pacjentów opublikował Główny Inspektorat Sanitarny. Najczęstszymi grzechami są posiłki ze zbyt dużą ilością soli lub cukru, posiłki za tłuste lub za mało urozmaicone. To jednak nie wszystko. Jakie jeszcze uchybienia odnotował GIS? Szczegóły poniżej.

Kromka chleba z margaryną i mielonka na śniadanie czy kolację to standard żywienia w wielu polskich szpitalach. Media społecznościowe wręcz zalewają zdjęcia mało apetycznych posiłków serwowanych pacjentom. To, jak naprawdę wygląda szpitalne żywienie, sprawdziła w 2022 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Sanepid przeprowadził kontrolę żywienia w polskich szpitalach

Sanepid skontrolował 740 z 1028 zarejestrowanych szpitalnych bloków żywieniowych, w tym 460 bloków w szpitalach korzystających z usług firm cateringowych.

W szpitalach, z własną kuchnią przygotowującą posiłki, stwierdzono nieprawidłowości w 102 jadłospisach (na 414 jadłospisów), w 62 zestawieniach dekadowych (na 173 zestawienia) oraz w 47 próbkach zbadanych laboratoryjnie (na 58 próbek posiłków). Z kolei w 262 próbkach posiłków dostarczanych do szpitali w systemie cateringowym stwierdzono nieprawidłowości w 60 jadłospisach, 24 zestawieniach dekadowych oraz 12 próbkach posiłków zbadanych laboratoryjnie.

Jak karmią polskie szpitale? To najczęstsze grzechy

Do najczęściej powtarzających się uchybień w zakresie żywienia pacjentów należały nieprawidłowo skomponowane jadłospisy, w tym:

  • ‹nieprecyzyjne informacje na temat alergenów, zaplanowanych potraw oraz i ich gramatury,
  • ‹mała różnorodność potraw i napojów, powtarzalność dań w dekadzie, mało urozmaicone śniadania i kolacje, w większości bez dodatku warzyw/owoców,
  • ‹niska wartość energetyczna posiłków w stosunku do zapotrzebowania dziennego dla pacjentów,
  • ‹brak w posiłkach głównych (śniadaniu, obiedzie lub kolacji) pełnowartościowego białka, tj. zwierzęcego lub białka roślin strączkowych,
  • ‹mała podaż warzyw oraz owoców w dziennej racji pokarmowej,
  • ‹zbyt niska podaż produktów zbożowych pełnoziarnistych, kasz i produktów z pełnego przemiału mąki,
  • ‹brak lub podawanie zbyt małej ilości mleka i przetworów mlecznych,
  • ‹brak lub podawanie zbyt małej ilości ryb i/lub przetworów rybnych,
  • ‹nieuwzględnienie w diecie tłuszczów roślinnych bogatych w kwasy jedno – i wielonasycone,
  • ‹podawanie zbyt dużej ilości potraw smażonych (brak zróżnicowania technik przygotowywania potraw w dekadzie), a także słodkich dań i dodatków (dżemu, kremu czekoladowego i miodu),
  • ‹duży udział produktów wysokoprzetworzonych (konserw, pasztetów, mortadeli, mielonki), stosowania koncentratów zup w proszku,
  • ‹obecność w posiłkach (ocena ilościowa) ponadnormatywnej ilości soli lub tłuszczów.

Minister zdrowia zapowiada poprawę jakości posiłków w szpitalach

Tymczasem minister zdrowia Katarzyna Sójka obiecała poprawę jakości posiłków w polskich szpitalach. Ma w tym pomóc program "Dobry posiłek". - Wprowadzamy go dla wszystkich pacjentów polskich szpitali. Szpitale otrzymają dodatkowe środki, a NFZ zadba, by jakość żywienia była znacząco lepsza - zapowiedziała we wtorek minister. To nowy punkt programu PiS na kolejną kadencję.

Dodała też, że codzienność szpitali nie jest jej obca. - Pacjenci często nie są zadowoleni z jakości serwowanych tam posiłków. Musimy to zmienić - powiedziała Sójka.

Gdzie w Olsztynie można zjeść najlepszy obiad? Do tych restauracji warto zajrzeć!

Pionierska operacja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie