Tajemnicza choroba atakuje koty. Śmierć w ciągu 24h. Weterynarze z Olsztyna ostrzegają!

i

Autor: Unsplash/ Facebook: Gabinet Weterynaryjny Vet-Med Olsztyn Tajemnicza choroba atakuje koty. "Śmierć w ciągu 24h". Weterynarze z Olsztyna ostrzegają!

Zwierzęta

Tajemnicza choroba atakuje koty. "Śmierć w ciągu 24h". Weterynarze z Olsztyna ostrzegają!

2023-06-23 14:31

Tajemnicza choroba atakuje koty. W ostatnich dniach na terenie całej Polski pojawiły się liczne przypadki zgonów kotów z objawami duszności i zaburzeniami neurologicznymi. Niepokojące zgłoszenia otrzymują także weterynarze z Olsztyna. – Mieliśmy jeden czy dwa telefony zgłaszające objawy dziwnego zachowania z dusznością – poinformował Gabinet Weterynaryjny Vet-Med Olsztyn.

Tajemnicza choroba atakuje koty. Weterynarze z Olsztyna ostrzegają

Właściciele kotów mogą mieć powody do niepokoju. W ostatnich dniach zaczęły napływać informacje o tajemniczej chorobie, która atakuje mruczki na terenie całej Polski. Wśród objawów odnotowano: otępienie, sztywność kończyn, duszność (oddychanie przez pysk, mocna praca tłoczni brzusznej, anizokoria (różna wielkość źrenic), źrenice niereagujące na światło, drgawki, ataki padaczkowe.

– W ostatnich dniach na terenie całej Polski pojawiły się liczne przypadki zgonów kotów z objawami duszności i zaburzeniami neurologicznymi. Choroba ma przebieg ostry, śmierć następuje w ciągu 24 godzin, dotychczas żaden pacjent nie przeżył. (…) Koty wykazujące podobne objawy powinny być pilnie skonsultowane z lekarzem weterynarii. Chorują koty domowe i wychodzące, młode i starsze, miejskie i na wsiach. Na chwilę obecną nie wiemy, jaka jest przyczyna, leczymy pacjentów objawowo – poinformował w mediach społecznościowych Gabinet Weterynaryjny Vet-Med Olsztyn.

Jak udało nam się ustalić, Gabinet Weterynaryjny Vet-Med Olsztyn otrzymał "jeden czy dwa telefony zgłaszające objawy dziwnego zachowania z dusznością, jednak pacjenci nie dojechali".

Tajemnicza choroba kotów ma związek z wirusami grypy ptaków? Główny Inspektorat Weterynarii wydał komunikat

Wiele osób zaczęło łączyć tajemniczą chorobę kotów z wirusami grypy ptaków. Doniesienia te szybko jednak zdementował Główny Lekarz Weterynarii.

– Na chwilę obecną, nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a  pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed - i poubojowe.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, dotychczas na świecie potwierdzono jedynie 2 przypadki zakażenia kotów domowych, wirusami grypy ptaków. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy wirus grypy ptaków stanowi zagrożenie dla ptactwa domowego oraz dzikiego. Główny Lekarz Weterynarii jest w ścisłym kontakcie z placówkami naukowymi z dziedziny weterynarii oraz organami Krajowej Izby Lekarsko - Weterynaryjnej w celu wyjaśnienia sytuacji.

W przypadku posiadania nowych danych GLW będzie podejmować działanie stosowne do sytuacji i ewentualnego zagrożenia zdrowia zwierząt zgodnie z przyjętymi w prawie zasadami – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Na te psy musisz mieć zezwolenie! Zobacz listę najgroźniejszych ras w Polsce

Pionierska operacja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie
Listen on Spreaker.