Koniec patodeweloperki w Polsce? Rząd zapowiada zmiany
Patodeweloperka to działania inwestorów komercyjnych, które mają maksymalizować zyski kosztem dobrych obyczajów, zdrowego rozsądku, a czasem wymagań zawartych w przepisach. Media co chwilę pokazują przykłady absurdalnych rozwiązań architektonicznych i budowlanych. Rząd postanowił temu przeciwdziałać. Dlatego rozpoczął proces porządkowania zasad budowy budynków wielorodzinnych. Proponowane zmiany dotyczą nowego projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz ustawy Prawo budowlane i w ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Mają one rozwiązać konkretne problemy. Co dokładnie się zmieni? Wszystkie propozycje Ministerstwa Rozwoju i Technologii zamieściliśmy w galerii poniżej.
Co zmieni się w przepisach dotyczących budowy budynków wielorodzinnych? [LISTA]
Polski Związek Firm Deweloperskich ma kilka obaw
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) zapewnił, że deweloperzy popierają wszelkie rozwiązania mające na celu doprecyzowanie i uporządkowanie obecnego stanu prawnego. Ma jednak pewne obawy. Uważa też, że niektóre z proponowanych przez ministerstwo rozwiązań wymagają doprecyzowania.
- Obawy budzi pomysł zwiększenia minimalnej odległości budynków mieszkalnych wielorodzinnych od granicy działki z obecnych 4 do 6 metrów. Wiele firm nabyło wcześniej tereny, na których można realizować inwestycje zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami. Zmiana minimalnej odległości może więc oznaczać całkowity brak możliwości wykorzystania tych działek, co odbije się negatywnie na liczbie oferowanych na rynku pierwotnym mieszkań, to z kolei do wzrostu cen - ocenił PZFD.
Związek dodał w komentarzu do ministerialnych propozycji, że obawy budzi także propozycja wprowadzenia minimalnej wielkości lokali użytkowych. - Ograniczenie to nie powinno m.in. mieć zastosowania do lokali znajdujących się w budynkach hotelowych, w których oferowane są apartamenty na sprzedaż (tzw. condohotele), kupowanych w większości przez nabywców indywidualnych - zaznaczono.
Według wiceszefa PZFD Konrada Płochockiego, tylko w sprzyjającym otoczeniu i przy współdziałaniu z państwem branża będzie w stanie efektywnie funkcjonować, realizując jednocześnie fundamentalnie ważny społecznie cel, jakim jest zapewnienie jak największej liczbie obywateli mieszkań i domów. - Deklarujemy chęć pełnej współpracy przy nowelizacji przepisów, jak również podzielenia się naszą wiedzą i doświadczeniem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tak ważnego i złożonego rynku, gdzie splatają się potrzeby bardzo wielu grup konsumentów o zróżnicowanych oczekiwaniach i sile nabywczej, na który istotny wpływ mają też czynniki niezależne od deweloperów, jak choćby środowisko stóp procentowych i podaż kredytów hipotecznych - wyjaśnił.