Sprzęt przeznaczony jest dla oddziału klinicznego ginekologii onkologicznej, którego pacjentki poddawane są chemioterapii. W razie potrzeby będzie jednak mógł być wykorzystywany w innych oddziałach.
To jest nieoceniona pomoc i niezwykły dar, przede wszystkim dla naszych pacjentek, ponieważ zmienia jakość i komfort lecznia – przyznaje Irena Kierzkowska, dyrektor szpitala. To jest rzecz nowa, nierefundowana przez NFZ. Ilość tych aparatów w Polsce rośnie, do niedawna było ich kilka, teraz jest już kilkadziesiąt, ale Warmia i Mazury były białą plamą. Cieszymy się więc bardzo, że nasze pacjentki będą mogły skorzystać z tej formy leczenia - dodaje dyrektor WSS w Olsztynie.
Polecany artykuł:
Wszystko zaczyna się od głowy
Zestaw składa się z urządzenia pompującego płyn chłodniczy i połączonego z nim czepka, który zakładany jest na głowę pacjenta na 30 minut przed rozpoczęciem podawania leków, a zdejmowany półtorej godziny po jego zakończeniu. Płyn wewnątrz czepka schładzany jest do minus 4 st. C.
Perspektywa utraty włosów, to jest najczęścięj zgłaszana obawa w trakcie pierwszych konsultacji – mówi psycholog kliniczny Joanna Roszak-Załoga z Oddziału Klinicznego Ginekologii Onkologicznej. Jest to rzeczywiście trudne, bo godzi w atrakcyjność pacjentek, czyni chorobę jawną, publiczną. Teraz nasze panie będą miały na to wpływ- podkreśla specjalistka.
Nowoczesny sprzęt, który zapobiega utracie włosów po chemioterapii, trafił do Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie dzięki Fundacji Korporacyjnej Michelin.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]