Szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W tych miejscach na Mazurach trzeba uważać!

i

Autor: pexels.com Szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W tych miejscach na Mazurach trzeba uważać!

wiadomości

Szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W tych miejscach na Mazurach trzeba uważać!

2023-09-08 14:28

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego w najbliższym czasie powinni uważać na zrzucane szczepionki przeciwko wściekliźnie. Akcja dotyczy szczepienia lisów wolno żyjących. Gdzie i w jakich dniach zostanie przeprowadzona? Szczegóły w materiale poniżej.

Szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie 2023

W województwie warmińsko-mazurskim odbędą się szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. W zależności od warunków atmosferycznych zostaną przeprowadzone w dniach 21-23 września. Szczepienie będzie polegało na zrzuceniu z samolotów przynęt zawierających szczepionkę w miejsca bytowania zwierząt dzikich. - Działanie profilaktyczne wykładanej szczepionki doustnej jest ukierunkowane wyłącznie na lisy wolno żyjące. Szczepienia przeprowadzane są na terenie naszego województwa od 2001 roku. Wymiernym efektem stosowania szczepień profilaktycznych jest brak wystąpienia zachorowań na wściekliznę u ssaków naziemnych na terenie województwa od lutego 2012 r. - objaśnia Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Gdzie w warmińsko-mazurskim? Lista powiatów i gmin

Akcją objęty zostanie teren następujących powiatów i gmin:

  • powiat ełcki,
  • powiat olecki,
  • powiat gołdapski,
  • powiat węgorzewski,
  • powiat giżycki - gmina Giżycko, Kruklanki, Miłki i Wydminy,
  • powiat piski - gmina Biała Piska, Orzysz oraz Pisz.

Warmińsko- Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii prosi o zachowanie dyscypliny w czasie trwania szczepień, jak również w okresie nabywania odporności przez zwierzęta (od 21 września do 12 października 2023). W okresie zrzutu oraz trzech tygodni po przeprowadzeniu szczepień należy uszanować ciszę leśną, pod żadnym pozorem nie płoszyć zwierzyny, nie podnosić i nie niszczyć przynęt, nie należy też wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane. W przypadku kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii. Natomiast w przypadku dostania się szczepionki na uszkodzoną skórę człowieka względnie jego oczy, jamę ustną czy nos, należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza. O zasadach tych pouczyć powinniśmy także dzieci.

Na te psy musisz mieć zezwolenie! Zobacz listę najgroźniejszych ras w Polsce

Potyczka jelenia z wilkiem. Nadleśnictwo Szczytno opublikowało wyjątkowe nagranie