Katolickie święto przeniesione na inny dzień
Watykan zezwolił, aby w 2026 roku uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski była obchodzona 2 maja. Zmiana została wprowadzona z uwagi na zbieżność z V Niedzielą Wielkanocną, która przypada 3 maja.
- W odpowiedzi na pismo abp. Tadeusza Wojdy SAC, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z 11 lutego 2025 roku, Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła, aby w roku 2026 uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zbiegająca się z celebracją V Niedzieli Wielkanocnej, była przeniesiona z dnia 3 maja na dzień 2 maja. Ponadto, wspomnienie świętego Atanazego, biskupa i doktora Kościoła, zostało przeniesione z 2 maja na 4 maja i jednocześnie ze wspomnieniem św. Floriana, męczennika, stały się tego dnia wspomnieniami dowolnymi - informuje Konferencja Episkopatu Polski.
Czy 2 maja 2026 będzie dodatkowym dniem wolnym od pracy?
Wielu może zastanawiać się, czy przeniesienie uroczystości na 2 maja oznacza dodatkowy dzień wolny od pracy. Niestety odpowiedź brzmi: nie.
Dzień wolny 3 maja obowiązuje z racji państwowego Święta Narodowego Trzeciego Maja, a nie z powodu uroczystości religijnej. Przeniesienie daty uroczystości kościelnej nie wpływa więc na kalendarz dni ustawowo wolnych od pracy.
W 2026 roku majówka przypadnie od piątku, 1 maja, do niedzieli, 3 maja – i potrwa standardowe trzy dni.
Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – co upamiętnia?
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 roku na prośbę polskich biskupów, wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Nawiązuje do ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 roku, podczas których powierzył on Polskę opiece Matki Bożej w czasie potopu szwedzkiego.
