4 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych. Z tej okazji w olsztyńskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza odbyło się wyjątkowe wydarzenie mające uwrażliwiać mieszkańców na bezdomność wśród czworonogów. Cała inicjatywa powstała z ramienia wolontariuszy Schroniska dla zwierząt w Olsztynie, a jednocześnie absolwentów „jedynki”. Wydarzenie obejmowało głównie rozmowy z wolontariuszami oraz wywiad ze schroniskową behawiorystką Agatą Jastrzębską-Sawicką, ale nie zabrakło również tej bardziej rozrywkowej strony, czyli występów muzycznych i recytatorskich uczniów LO 1.
- Mamy nadzieję, że poszedł w świat jakiś przekaz od nas, bo zawsze staramy się przybliżać ludziom problemy schroniskowe, problemy związane z adopcją lub jej brakiem. Na pewno dla wielu nie jest to łatwe, ale zachęcamy do zrobienia pierwszego kroku i odwiedzenia naszego schroniska, bo gdy widzisz te wszystkie merdające ogony od razu robi się lżej na duszy – mówi Piotr Sikorski, wolontariusz olsztyńskiego Schroniska dla zwierząt i współorganizator wydarzenia.
Zbiórka na obroże przeciw kleszczom
Podczas piątkowego wydarzenia w LO 1 nie zabrakło również charytatywnego akcentu, który tym razem skupiał się na zbiórce pieniędzy na obroże przeciw kleszczom. Wiosna jest momentem kiedy do życia budzi się przyroda, w tym owady, które mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób dla zwierząt. Jedną z nich jest babeszjoza, czyli śmiertelna choroba przenoszona przez kleszcze. Problem jest niezwykle ważny, ponieważ aktualnie w schronisku jest ok. 120 psów, które trzeba zabezpieczyć obrożami. Link do internetowej zbiórki znajdziecie TUTAJ.
Jak zostać wolontariuszem
Nabór na wolontariuszy olsztyńskiego Schroniska dla zwierząt odbywa się dwa razy w roku (najbliższy odbędzie się w przed wakacjami). Jednym z podstawowych wymogów jest wiek – osoba aplikująca musi mieć minimum 16 lat. Drugą ważną kwestią jest czas, czyli odpowiedzialne zaangażowanie i regularne odwiedziny schroniska. Zanim jednak zdecydujecie się na stały wolontariat warto spróbować pomocy dorywczej w postaci chociażby niezobowiązujących spacerów ze zwierzętami.
- Wolontariuszy jest w tej chwili ok. 45 i są to osoby w różnym wieku oraz różnej płci. U nas wolontariat można zacząć już od 16 roku życia, więc mamy w swoich szeregach młodzież, ale nie brakuje też studentów i emerytów – mówi Agata Jastrzębska-Sawicka, koordynatorka wolontariatu w Schronisku dla zwierząt w Olsztynie. - W głównej mierze wolontariusze zajmują się zwierzakami, żeby poprawić ich komfort mieszkania w schronisku. Zwierzaki oczywiście mają co jeść, mają co pić, mają lekarza, który się nimi zaopiekuje, ale brakuje im rąk do wyprowadzania na spacer czy zabaw – dodaje.