Stworzyli replikę Bursztynowej Komnaty. Nowa atrakcja na Mazurach już gotowa!

i

Autor: mamerki.com

turystyka

Stworzyli replikę Bursztynowej Komnaty. Nowa atrakcja na Mazurach już gotowa!

2025-04-17 9:45

Już niebawem w Mamerkach na Mazurach będzie można zobaczyć wierną replikę legendarnej Bursztynowej Komnaty. Nowa atrakcja turystyczna powstała na terenie muzeum zlokalizowanego w jednym z najlepiej zachowanych kompleksów bunkrów z czasów II wojny światowej. Kiedy zostanie otwarta?

Spis treści

  1. Replika Bursztynowej Komnaty w Mamerkach. Kiedy otwarcie nowej atrakcji?
  2. Czym była Bursztynowa Komnata?
  3. Muzeum w Mamerkach – unikat w skali Europy

Replika Bursztynowej Komnaty w Mamerkach. Kiedy otwarcie nowej atrakcji?

Województwo warmińsko-mazurskie to nie tylko kraina jezior i lasów, ale także region o bogatej i często trudnej historii. Znajdują się tu miejsca związane z II wojną światową, które przypominają o dramatycznych wydarzeniach minionego wieku. To właśnie tu można zobaczyć ślady dawnych kwater wojskowych i punktów strategicznych, które dziś pełnią rolę ważnych pomników pamięci. Jednym z ciekawszych miejsc są Mamerki, w których poszukiwano legendarnej Bursztynowej Komnaty. I chociaż nie udało się odnaleźć jej do dziś, już niebawem turyści będą mogli zobaczyć replikę komnaty. Miejsce to zostało odtworzone w skali 1:1 w pomieszczeniu o wymiarach 10x10 metrów i wysokości 8 metrów na podstawie archiwalnych zdjęć.

Bursztynowa Komnata, jako nowa atrakcja turystyczna, zostanie otwarta 26 kwietnia w nowym pawilonie wystawowym na terenie Muzeum w Mamerkach. Będzie można podziwiać ją w godzinach działania muzeum, czyli od 9.00 do 18.30. Bilety wstępu kosztują 28 zł normalny i 23 zł ulgowy.

Czym była Bursztynowa Komnata?

Bursztynowa Komnata powstała na początku XVIII wieku z inicjatywy króla Prus Fryderyka I Hohenzollerna. Miała ona zdobić jego gabinet w podberlińskim pałacu w Charlottenburgu. Za twórcę idei artystycznej bursztynowej komnaty uważany jest gdański architekt Andrzej Schluster.

W 1716 roku arcydzieło zostało podarowane carowi Piotrowi I przez Fryderyka Wilhelma I jako gest przyjaźni i politycznego sojuszu. Trafiło do Petersburga, a ostatecznie znalazła się w Carskim Siole pod Petersburgiem. Tam zostało rozbudowane i wzbogacone.

Podczas II wojny światowej Bursztynową Komnatę zrabowali Niemcy i przewieźli do zamku w Królewcu. Po zdobyciu miasta przez Armię Czerwoną w 1945 roku ślad po niej zaginął. Jej wartość szacuje się dziś na około 0,5 miliarda dolarów.

Gdzie może się znajdować? – Z relacji okolicznych mieszkańców wiemy, że Erich Koch, były gauleiter Prus Wschodnich, był przewożony z więzienia w Barczewie do Mamerek, gdzie wskazał miejsce ukrycia skarbu. Polscy saperzy bezskutecznie wysadzali fundament bunkra nr 31, aby dostać się do wskazanej przez Kocha skrytki. Skarbu nigdy nie odnaleziono – informuje muzeum.

Muzeum w Mamerkach – unikat w skali Europy

Kompleks w Mamerkach to jedno z najlepiej zachowanych miejsc związanych z niemieckim dowództwem frontu wschodniego. Na terenie muzeum znajduje się 30 potężnych bunkrów z oryginalnymi korytarzami i wnętrzami, udostępnionych dla zwiedzających. To również ponad 1000 m² ekspozycji, największe makiety bitwy pod Kurskiem (24 m²) i bitwy o Stalingrad (16 m²), schrony łączności i dowodzenia (ponad 600 m²), replika 25-metrowego okrętu podwodnego i 38-metrowa wieża widokowa z panoramą jeziora Mamry.

Wieża widokowa w Mamerkach. Zobacz zdjęcia

Nowy dworzec kolejowy w Olsztynie otwarty. Tak wygląda!
Olsztyn Radio ESKA Google News