Stulatkowie w warmińsko-mazurskim. ZUS podał nowe dane. Gdzie mieszka najstarsza osoba?

i

Autor: Freepik

przepisy

Stulatkowie w warmińsko-mazurskim. ZUS podał nowe dane. Gdzie mieszka najstarsza osoba?

2024-10-31 14:14

W województwie warmińsko-mazurskim mieszka niemal sto osób, które ukończyły 100 lat – wynika z najnowszych danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz emerytury lub renty otrzymują one z ZUS-u specjalny dodatek za wiek, czyli tzw. świadczenie honorowe. Ile lat ma najstarszy mieszkaniec Warmii i Mazur i gdzie mieszka? Szczegóły poniżej.

Każdy stulatek może liczyć na specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Przyznawane jest ono wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Seniorzy, którzy otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę, świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Pozostali muszą złożyć taki wniosek.

Najstarszy mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego

Obecnie w Polsce mamy ponad sześć tysięcy osób, którym udało się dożyć 100 lat. Część z nich mieszka w województwie warmińsko-mazurskim. Jak przekazała nam Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS, na Warmii i Mazurach mamy 96 stulatków. Dla porównania, pod koniec 2023 roku w regionie liczba ta wynosiła 92, natomiast na koniec 2022 roku – 84.

W regionie wśród stulatków przeważają kobiety – jest ich 88, natomiast mężczyzn jedynie 8. Najstarszą mieszkanką województwa jest kobieta, która ma 107 lat i mieszka w Bartoszycach. Z kolei najstarszy mężczyzna ma 105 lat i mieszka w Elblągu.

Wysokość świadczenia honorowego. Zmiany w przepisach od 2025 roku

Dotychczas świadczenie odpowiadało wysokości kwoty bazowej obowiązującej w chwili ukończenia przez daną osobę 100 lat. Wysokość kwoty bazowej zmienia się od 1 marca każdego roku, dlatego wysokość świadczenia honorowego była zróżnicowana.

Od 1 stycznia 2025 roku ma się to jednak zmienić. Zgodnie z uchwaloną w piątek, 18 października przez Sejm ustawą nastąpi odwiązanie wysokości świadczenia honorowego od wysokości kwoty bazowej, świadczenie honorowe będzie za to waloryzowane wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent.

Oznacza to podniesienie kwoty świadczenia osobom, którym przyznano świadczenie do końca grudnia 2024 r., zamrożenie wysokości świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia na dzień 1 stycznia 2025 r. na poziomie kwoty bazowej (od 1 marca 2024 r. – 6246,13 zł brutto) oraz wprowadzenie zasady, że świadczenie to będzie waloryzowane corocznie 1 marca na zasadach analogicznych, jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent.

Najpopularniejsze gminy na Warmii i Mazurach. Przyciągają najwięcej nowych mieszkańców

Wielki quiz o Warmii i Mazurach. Na te 30 pytań odpowie tylko prawdziwy miłośnik regionu!

Pytanie 1 z 30
Na początek coś łatwego. Które miasto jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego?
Za nami 5. edycja targów „Olsztyn w stylu vintage”. Stolice regionu odwiedzili wystawcy z całej Polski