Zainteresowani pracą na granicy, muszą umówić się telefonicznie w wydziale kadr i szkolenia (sekcja naboru), na rozmowę kwalifikacyjną. Po niej kandydata czeka dwuetapowe postępowanie kwalifikacyjne. Na początek test psychologiczny, a po nim drugi etap, który zaczyna się testem z wiedzy ogólnej.
Kto może wstąpić w szeregi straży granicznej?
Czekamy na osoby, które nie skończyły 35 lat, nie były karane za przestępstwo, mają obywatelstwo polskie i cieszą się nieposzlakowaną opinią - mówi Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Liczy się dla nas też umiejętność pracy w grupie.
Po procesie rekrutacyjnym, zanim strażnik zacznie pracę na granicy czeka go jeszcze 7 miesięczny kurs podstawowy. Po nim trafia do służby przygotowawczej, która trwa 3 lata. Osoby, którym uda dojść do tego etapu, zostaną oddelegowane do jednej z 11 placówek Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.
Jadwiga Krogul, która dopiero zaczyna pracę w mundurze, dostrzega sporo korzyści z podjęcia służby w SG. Ma też jasno określone plany, chce być przewodnikiem psa służbowego.
Straż Graniczna na Warmii i Mazurach planuje w tym roku przyjąć w swoje szeregi 65 nowych funkcjonariuszy. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie wm.strazgraniczna.pl