turystyka

Stary schron zamienili w atrakcję turystyczną. Wyjątkowe miejsce na Mazurach

2025-02-19 20:48

Mazury to nie tylko malownicze jeziora i lasy. Znajdziemy tu również wiele cennych obiektów historycznych. Jeden z ciekawszych zachował się w Giżycku, a mowa o schronie przeciwlotniczym z czasów II wojny światowej. Miejsce to kilka lat temu zostało przebudowane na Galerię Sztuki Schron, dzięki czemu stało się wyjątkową atrakcją turystyczną.

Spis treści

  1. Schron zamienili w galerię sztuki. Niezwykła atrakcja w Giżycku
  2. Historia giżyckiego schronu
  3. Zwiedzanie Galerii Sztuki Schron

Schron zamienili w galerię sztuki. Niezwykła atrakcja w Giżycku

Galeria Sztuki Schron została otwarta w 2023 roku przez Mazurską Fundację Sztuki Art Progress w miejscu schronu przeciwlotniczego zlokalizowanego na Placu Grunwaldzkim w Giżycku. I choć powstała całkiem niedawno, budynek wygląda jak 100-letni zabytek. Niesamowity efekt udało się uzyskać dzięki użyciu starych materiałów budowlanych. Co można zobaczyć w środku?

Galeria sztuki prezentuje dzieła, jakich trudno się spodziewać w małym miasteczku - Rembrandt, Picasso, Dali, Beksiński, Nikifor, Durer… a to nie koniec. W galerii znajduje się ekspozycja światowej i polskiej sztuki – od dzieł Starych Mistrzów poprzez awangardę, do sztuki współczesnej. Dostępna jest też wystawa z dziełami sztuki lokalnych artystów, m.in. rzeźby Heleny Iwaszkiewicz i Józefa Niewińskiego, malarstwo Zygmunta Świderskiego, Janiny Knapp, Doroty Nowosad, Macieja Florkiewicza, Marleny Witkowskiej.

Odwiedzając galerię, można także zobaczyć schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. By uatrakcyjnić zwiedzanie podziemi, na ścianach umieszczono fotogramy miasta sprzed I, II wojny światowej.

Historia giżyckiego schronu

Schron był największym w mieście, mógł pomieścić ponad 400 osób. Dokładna data budowy obiektu nie jest znana. Jak można przeczytać na stronie urzędu miasta, "podczas II Wojny Światowej, Lötzen, czyli dawne Giżycko, cieszyło się względnym spokojem prowincjonalnego miasteczka, aż do roku 1944. Z relacji jednego z radzieckich jeńców wojennych wynika, że latem 1944 roku wszyscy jeńcy przebywający w Lötzen byli skierowani do budowy schronów przeciwlotniczych. Stąd przypuszczenie, że giżycki schron powstał w tym właśnie okresie".

W latach 50-tych wejścia do schronu ze względów bezpieczeństwa zostały zasypane. W takim stanie obiekt doczekał roku 2012. Wtedy lokalni pasjonaci historii zeszli w podziemia i dokonali inwentaryzacji pomieszczeń, a władze miasta postanowiły wykorzystać szansę na nową atrakcję Giżycka. W 2019 roku ogłoszono przetarg na zagospodarowanie schronu, który wygrała Mazurska Fundacja Sztuki Art Progress.

Zwiedzanie Galerii Sztuki Schron

Galeria jest otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00 – 17.00. By spokojnie obejrzeć wszystkie obrazy, warto przeznaczyć na zwiedzanie minimum godzinę.

Wstęp do galerii jest bezpłatny, natomiast bilety wstępu do schronu można kupić bezpośrednio przed zwiedzaniem, w cenie 10 zł normalny oraz 5 zł ulgowy (dla posiadaczy Giżyckiej Karty Mieszkańca oraz dla grup zorganizowanych).

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Muzeum Przyrody w Olsztynie. Poznajcie faunę oraz florę Warmii i Mazur