UOKiK sprawdził jakość paliw. Jest źle
Jak podaje „Rzeczpospolita”, UOKiK skontrolował jakość paliw na stacjach w Polsce w 2023 r. Z raportu wynika, że doszło do 1,7 proc. przypadków odstępstw od norm. Rok wcześniej sytuacja prezentowała się nieco lepiej, bo odnotowano wtedy 1,1 proc. przypadków nieprawidłowości, a w 2020 r. - 1 proc. Jednak jest znacznie lepiej niż 10 lat temu, gdy stwierdzano 5-6 proc. niezgodności.
Co ciekawe, najwięcej odstępstw od norm odnotowano na niewielskich stacjach paliw, ale na liście nie zabrakło również placówek należących do Orlenu czy BP. Badanie przeprowadzono od 9 stycznia do 31 grudnia 2023 r. Kontroli poddano paliwa ciekłe (benzyna i olej napędowy), biopaliwa ciekłe i gaz skroplony (LPG). Najgorzej wypadł olej napędowy. Aż 25 na 34 przypadki nieprawidłowości dotyczyły właśnie diesla. Jak zauważono w „Rz”, długotrwałe używanie tego paliwa może przyspieszyć korozję elementów silnika.
Na tych stacjach w warmińsko-mazurskim doszło do nieprawidłowości
W województwie warmińsko-mazurskim na dwóch stacjach również stwierdzono odstępstwa od norm. Na liście znalazły się te placówki:
- Benzol, woj. warmińsko-mazurskie, Biała Piska, ul. Mickiewicza 26 - olej napędowy, niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej. Badanie pierwsze i powtórne;
- A.P.M. Malinowski, S. Langowska, woj. warmińsko-mazurskie, Świątki 38 - olej napędowy, zaniżony parametr temperatury zapłonu. Badanie pierwsze i powtórne.
Od 1 stycznia bieżącego roku na stacjach benzynowych dostępne jest nowe paliwo o oznaczeniu E10. W jej składzie znajduje się do 10 proc. biokomponentów. Dotychczas było to 5 proc. Symbol „E10” zastąpił „E5”. Każdy kierowca może sprawdzić „kompatybilność swojego pojazdu z benzyną E10”. Wyszukiwarka przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dostępna jest na stronie e10.klimat.gov.pl.
Nowy raport nie pozostawia złudzeń. W tych gminach w warmińsko-mazurskim żyje się zamożnie!