Spotkałeś dzikie zwierzę? Jak postępować i jakich zachowań unikać? Wyjaśniamy!

2020-07-28 13:27

Przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem, niezależnie czy jest to sarna, dzik, lis, łoś czy jakikolwiek inny gatunek, należy przede wszystkim zachować bezpieczny dystans oraz spokój. Jakich reguł przestrzegać w przypadku takiej konfrontacji? Dowiesz się na Eska Olsztyn!

Dzikie zwierzęta mają takie samo prawo do przebywania w dzikim, niezamieszkanym terenie, jak człowiek. Należy im się szacunek i ochrona człowieka Dzikich zwierząt można straszyć, przeganiać ani próbować oswajać. Są one bowiem własnością Skarbu Państwa.

Przede wszystkim jednak pod żadnym pozorem nie wolno ich dokarmiać! To właśnie dokarmianie zwierząt jest powodem ich pojawiania się w okolicach ludzkich siedlisk. 

Dorosłe osobniki przekazują swojemu potomstwu model zachowania w miastach, a te potem wracają same, szukając pożywienia w siedliskach ludzkich i tracą swój naturalny instynkt szukania pożywienia i strachu przed człowiekiem.

Dlatego wszelkie odpady należy wyrzucać do zamkniętych pojemników, absolutnie nie pozbywać się odpadków na łąkach i nieużytkach, podwórkach, ani działkach.

Puma Nubia trafiła do chorzowskiego ZOO

Zasady zachowania w przypadku spotkania z dzikim zwierzęciem

Joanna Konrad (inspektor do spraw ochrony zwierząt OTOZ Animals) przygotowała osiem podstawowych zasad zachowania w takiej sytuacji:

  1. Nie zbliżać się do dzikiego zwierzęcia.
  2. Jeżeli zwierzę zbliża się do nas, należy oddalić się szybkim krokiem, ale nie uciekać (nie biec), gdyż jest to dla zwierzęcia sygnał do ataku. Jeśli zwierzę się zbliża mimo to, zacząć głośno krzyczeć lub klaskać.
  3. Nie filmować, nie robić zdjęć, a jeśli już zachodzi taka konieczność, nie używać lampy błyskowej.
  4. W przypadku spotkania rannego lub martwego zwierzęcia, natychmiast zawiadomić odpowiednie służby:  policja, straż miejska, dyżurny miasta, lekarz weterynarii lub inspekcja weterynaryjna (nr  telefonów poniżej)
  5. W przypadku potrącenia zwierzęcia wolno żyjącego, nie należy odjeżdżać z miejsca zdarzenia (gdyż jest to wykroczenie), lecz należy zawiadomić odpowiednie służby, jak w pkt. 5, ewentualnie straż pożarną jeśli nastąpił wyciek płynów z pojazdu.
  6. Nie należy dotykać zwierzęcia rannego gdyż będąc w szoku może zrobić krzywdę sobie i nam. 
  7. W przypadku pogryzienia lub ukąszenia przez dzikie zwierzę, należy zawiadomić służby jak wyżej, udać się do lekarza rodzinnego i opisać dokładnie całą sytuację. Jeśli przebywamy na terenie Olsztyna jako turysta, należy powiadomić Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną lub niezwłocznie udać się na oddział SOR w dyżurującym szpitalu.
  8. Nie przygarniać i oswajać rannych zwierząt.

Zauważyłeś dzikie zwierze w mieście? Zgłoś to!

Telefony alarmowe:

  • Ogólny numer alarmowy 112
  • Dyżurny Miasta- 89 522-81-12, lub 603-777-858
  • Straż Miejska- 986
  • Inspekcja Weterynaryjna - 693-997-600/601

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra