Przed ratuszem w Olsztynie stanęła "Niezłomna Ukraina". Rzeźbę będzie można wylicytować [ZDJĘCIA]

2023-02-24 13:40

Minął rok, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę. By upamiętnić tragiczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą, w Olsztynie odsłonięta została nietypowa rzeźba wykonana ze szczątków rosyjskich rakiet. "Niezłomna Ukraina" na pl. Jana Pawła II pozostanie do końca marca. Potem będzie można ją wylicytować. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc medyczną Ukrainie.

"Niezłomna Ukraina" przed ratuszem w Olsztynie

Przed olsztyńskim ratuszem w piątek (24 lutego) stanęła instalacja artystyczna "Niezłomna Ukraina" o antywojennym przesłaniu. Autorem jest olsztyński artysta dr hab. Antoni Grzybek.

- Na pewno dla odbiorców najbardziej egzotyczne są te szczątki rakiet - mówi autor instalacji. - Ich czarne pręty,  na których się utrzymują, symbolizują kierunek, z którego lecą. Jednak dla mnie najważniejszy jest cokół, nad którym prace trwały przez kilka miesięcy. Cokół jest monolitem i ma w najprostszy sposób symbolizować tę niezłomność i jedność Ukrainy i jej granic.

To przejmująca, wykonana na bazie łusek rakiet typu Grad przywiezionych przez wolontariuszy pomagających w strefie konfliktu, kompozycja przestrzenna.

- Rakiety zostały wystrzelone w kierunku miejscowości Prudzianka w pobliżu Charkowa - mówi Jan Potrawiak z Olsztyńskiego Konwoju Humanitarnego. - Trafiliśmy tam z zaprzyjaźniona jednostka żołnierzy ukraińskich, którzy chcieli pokazać nam swoją pracę. Rakiety wyciągnęliśmy ze zrujnowanej miejscowości, a po drodze narodził się pomysł przywiezienia ich do Polski i wystawienia na szczytny cel.

Rzeźbę będzie można wylicytować. Pieniądze trafią na pomoc medyczną Ukrainie

Instalacja przed magistratem na pl. Jana Pawła II pozostanie do końca marca. Potem w Internecie będzie odbywać się zrzutka. Osoba lub firma, która zadeklaruje największą wpłatę, stanie się właścicielem tej instalacji. Zebrane pieniądze trafią natomiast na pomoc medyczną Ukrainie.

- Instalacja zrodziła się z tej najbardziej brutalnej formy, jaką jest broń - mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie Mariusz Sieniewicz. - Chcielibyśmy, żeby ta instalacja służyła jako pewnego rodzaju memento.

To kolejne działanie przyświecające upamiętnieniu ofiar barbarzyńskiej wojny, a jednocześnie skierowane na integracje polsko-ukraińską. Warsztaty, spotkania, zajęcia dla uchodźców z Ukrainy, powołanie Fundacji Dwa Skrzydła są częścią przedsięwzięć podejmowanych w tym zakresie przez Miejski Ośrodek Kultury, a także społeczność Olsztyna.

Ze stolicy Warmii i Mazur regularnie ruszają konwoje do kraju ogarniętego wojną. Wolontariusze zawożą tam żywność, odzież, środki higieniczne. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podarowało jednemu z ukraińskich miast samochód, który ma się przysłużyć walce o niepodległość tego kraju.

Cały czas w stolicy Warmii i Mazur przebywają uchodźcy zza naszej wschodniej granicy. W sześciu zorganizowanych obiektach mieszka łącznie ok. 650 osób.

Na znak solidarności z narodem ukraińskim w pierwszą rocznicę wybuchu wojny ok. 17:00 rozświetlone barwami ukraińskimi zostaną ratuszowa wieża oraz obserwatorium astronomiczne.

Rocznica ataku Rosji na Ukrainę | Rozmowa w VOX FM