Co zrobić ze śmieciami, gdy przebywamy na kwarantannie? Wytyczne

i

Autor: pixabay.com Co zrobić ze śmieciami, gdy przebywamy na kwarantannie? Wytyczne

Przebywasz na kwarantannie? Zobacz, co zrobić ze śmieciami

2020-10-22 10:05

Jesteś objęty kwarantanną albo odizolowany ze względu na zakażenie koronawirusem? Zapewne zastanawiasz się, co zrobić ze śmieciami. Wystawić na balkon, za drzwi, a może poprosić sąsiada o ich wyniesienie? Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Klimatu przygotował na ten temat szczegółowe wytyczne. O tym, jak postępować z odpadami w czasie epidemii, czytaj na ESKA Olsztyn.

ESKA XD #006

Koronawirus – poradnik jak postępować z odpadami w czasie pandemii

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego opublikowane są wytyczne Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń. Co mieszkańcy powinni robić z nimi w razie, gdy są objęci kwarantanną albo odizolowani ze względu na pozytywny wynik testu na koronawirusa?

Gdzie wyrzucać odpady wytworzone przez osoby zdrowe?

Odpady, wytworzone przez osoby zdrowe, takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

Rozpoznasz miasto z lotu ptaka? Ten quiz jest dla Ciebie!

Pytanie 1 z 15
Taki obiekt może się znajdować tylko w:
Zgadnij, co to za miasto!

Jak postępować z odpadami wytwarzanymi w miejscach kwarantanny lub izolacji?

„Odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji, ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład stanowią odpady komunalne” – czytamy. – „Jednakże, z uwagi na świadomość, że odpady te wytwarzane będą przez osoby zakażone wirusem SARS-CV-2 lub chore na COVID-19 oraz brak potwierdzonych ustaleń naukowych co do czasu aktywności koronawirusa na powierzchniach różnych materiałów wchodzących w skład odpadu, należy z tymi odpadami postępować zachowując szczególne środki ostrożności”.

Wytyczne dla osób zdrowych objętych kwarantanną, dla osób stosujących środki zapobiegawcze np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronowirusa mówią, że odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane), z kolei maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane w workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane. Zarówno osoby przebywające na kwarantannie, jak i w izolacji powinny poprosić osobę, która jest zdrowa (np. sąsiada), by zabierała worki z odpadami, stosując się, oczywiście, do przyjętych zasad bezpieczeństwa.

Najważniejsze zasady to:

  • Wysoce zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka – przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru;
  • osoba przebywająca w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel, w miarę możliwości worek należy spryskać preparatem wirusobójczym;
  • worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej trzech czwartych jego pojemności, nie należy go też zgniatać;
  • po zapełnieniu worka, osoba przebywająca w izolacji, zawiązuje worek i po ustaleniu z osobą wynoszącą odpady z miejsca izolacji wystawia worek z odpadami z pomieszczenia, w którym przebywa;
  • osoba wynosząca odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje lub zamyka go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (np. przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka) oraz oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka;
  • worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w oznakowanym pojemniku przeznaczonym na te odpady, w miarę możliwości będącego w posiadaniu odbierającego; przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem/przenoszeniem odpadów, należy używać rękawic ochronnych, myć i/lub dezynfekować ręce;
  • odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki), powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.
Posłuchaj, jak rozpoznać czy dopada cię grypa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami