Pod Wysoką bramą „zamieszkały” Barstuki. Kim są?
Do stolicy Warmii i Mazur, po czterech latach, na Stare Miasto powrócił uwielbiany przez mieszkańców Warmiński Jarmark Świąteczny. Mieszkańcy oraz przyjezdni mają okazję poczuć bożonarodzeniową atmosferę przy degustacji tradycyjnych potraw, korzennych napojów, a także przy dźwiękach świątecznej muzyki. W tym roku centrum wydarzeń zlokalizowane jest pomiędzy Targiem Rybnym, staromiejskim rynkiem a Wysoką Bramą. Na całym Starym Mieście bożonarodzeniowego klimatu dodają także instalacje świąteczne, takie jak bombki, iluminacje, stroiki na latarniach, a głównym punktem jest piękna 10-metrowa choinka, którą oficjalnie rozświetlono w Mikołajki, 6 grudnia.
Jednak nie są to jedyne atrakcje, jakie miasto oraz Miejski Ośrodek Kultury przygotowały. Mimo że nie zabraknie koncertów czy animacji, to mistrzami drugiego planu są... Barstuki. Krasnale pochodzące z warmińsko-mazurskich legend, które pomagały ludziom, będą mieć na oku wszystko, co będzie się działo podczas jarmarku. Barstuki specjalną wioskę założyły w... dziurze przed Wysoką Bramą.
Barstuki motywem przewodnim jarmarku. Inspiracją była baśń o Olsztynie
Jak tłumaczą przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Kultury, inspiracją była „Baśń Gwiazdkowa” Marii Zientary-Malewskiej, która opowiada o Olsztynie sprzed lat, gdy ten był jeszcze małą rybacką wioską.
- Niewidzialne skrzaty Barstuki tutaj mieszkały i co roku przygotowywały olsztynianom niespodziankę, stawiając świąteczną choinkę pośrodku miasta - mówi autorka koncepcji plastycznej Wioski Barstuków, Natalia Tejs z MOK w Olsztynie. - Ta tradycja trwała do momentu, kiedy jedna wścibska młynarzowa postanowiła podejrzeć ich działania. I kiedy to się stało, skrzaty się obraziły i postanowiły wyprowadzić z Olsztyna na wiele lat.
Jednak w tym roku to się zmieniło i przyjazne skrzaty powróciły do Olsztyna na czas jarmarku bożonarodzeniowego, który potrwa cztery dni, do niedzieli, 15 grudnia.
- Teraz, kiedy Warmiński Jarmark Świąteczny wraca na Stare Miasto, Barstuki też zdecydowały, że chcą działać na rzecz mieszkańców. Ale żeby wrócić, poprosiły o wybudowanie im stosownej skrzaciej wioski. I właśnie tę wioskę, podświetloną w dziurze przed Wysoką Bramą, będzie można podziwiać już od początku Jarmarku – informuje olsztyński ratusz.
Zdjęcia Barstukowej Wioski możecie zobaczyć w naszej galerii.