Wiele osób z utęsknieniem oczekuje wiosny i cieplejszych dni. Ta przyjdzie już lada moment. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej wypada we wtorek 21 marca, z kolei pierwszy dzień wiosny astronomicznej, związany z równonocą wiosenną, w poniedziałek 20 marca. Jakiej pogody możemy spodziewać się w te dni?
Początek wiosny wyjątkowo ciepły. Gdzie temperatura będzie najwyższa?
Zgodnie z przewidywaniami od poniedziałku do końca tygodnia cały czas towarzyszyć nam będzie piękna, ciepła aura. – W prognozach widać nawet 18 stopni, w centrum 15, na południowym zachodzie tez 15, na północy 11 – 12, a także w Suwałkach – 11. No i noce będą cieplejsze. Temperatury powyżej 4 st., a im bliżej weekendu na termometrach będzie w okolicach 10 st. – informuje Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
– Pierwszy dzień wiosny, co prawdą z mżawką w Pomorskiem, i Zachodniopomorskiem oraz delikatnymi opady w woj. warmińsko-mazurskim, ale na pozostałym obszarze bez opadów i ze sporą ilością słońca – mówi. I dodaje, że wciąż ciepło: w Lubuskiem, Dolnośląskiem i Opolskiem 17–18 stopni, w centrum ok. 13, na wschodzie i północy ok. 10 st., wiatr raczej słaby, jedynie nad morzem początkowo może być trochę silniejszy.
Rzecznik IMGW żartobliwie przypomina, że "22 marca przypada Światowy Dzień Wody, więc w północnej części kraju może pojawić się trochę więcej opadów, ale cały czas bardzo, bardzo ciepło". – Natomiast 23 marca, czyli Światowy Dzień Meteorologii – pogoda uczci wysokimi temperaturami, na krańcach południowo-zachodnich do 18 stopni Celsjusza – zapowiada Walijewski. Co prawda fronty atmosferyczne przyniosą trochę opadów deszczu, to jednak cały czas ciepło. Do niedzieli taka aura się utrzyma.
– To jest idealne rozpoczęcie kalendarzowej wiosny. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz była taka sytuacja, żeby wiosna rozkwitała wraz ze swym kalendarzowym początkiem. 21 marca wiosna pokaże swą piękną twarz – ocenia.