Perspektywy 2024. Czym jest ranking?
Już po raz 26. opublikowano Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2024. Jego twórcy przeanalizowali wyniki 2246 liceów. 1431 z nich spełniło kryterium wejścia na listę. Są to szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Ostatecznie w pełnej wersji publikacji znajduje się lista 1000 najlepszych liceów. Ranking ma pomóc uczniom oraz ich rodzicom w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Powstały także m.in. rankingi wojewódzkie.
- Od 26 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników. - I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.
Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z m.in. przedstawicieli uczelni, Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) czy dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE).
Te licea w Olsztynie są najlepsze
W najnowszym rankingu Perspektyw znalazło się dziesięć liceów z Olsztyna. Nie ma zaskoczenia. Na trzech pierwszych miejscach znalazły się placówki, które zajęły najwyższe lokaty także w ubiegłym roku. Są to: Uniwersyteckie XII LO im. Marii i Georga Dietrichów, które uplasowało się na 45. pozycji (w 2023 r. - 49. miejsce), II LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – 132. lokata (w 2023 r. - 128. miejsce) oraz I LO im. Adama Mickiewicza – 277. pozycja (w 2023 r. - 220. miejsce). Pełną listę najlepszych olsztyńskich liceów można zobaczyć poniżej.
- Uniwersyteckie XII LO im. Marii i Georga Dietrichów - 45. miejsce,
- I LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – 132. miejsce,
- I LO im. Adama Mickiewicza – 277. miejsce,
- IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie – 356. miejsce,
- Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna – 606. miejsce,
- XIII LO Katolickie im. Św. Rodziny – 675. miejsce,
- XI LO – 708. miejsce,
- V LO im. Wspólnej Europy – 779. miejsce,
- III LO im. Mikołaja Kopernika – 862. miejsce,
- VI LO im. Gabriela Narutowicza – ujęte jedynie w wojewódzkim rankingu na miejscu 46., w ogólnym brak.
Jak podają twórcy, Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE, dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych). Kryteria Rankingu Liceów 2024 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Uczniowie tych szkół w warmińsko-mazurskim zdali maturę najlepiej