Otrzymałeś paragon kelnerski? Możesz to zgłosić skarbówce

i

Autor: Unsplash

Biznes

Otrzymałeś paragon kelnerski? Powinieneś to zgłosić skarbówce

2023-09-14 14:44

W niektórych restauracjach goście, chcąc opłacić rachunek za posiłek, mogą otrzymać paragon kelnerski zamiast fiskalnego. Jest to niezgodne z prawem, dlatego urzędnicy ze skarbówki apelują, aby zgłaszać im każdy taki przypadek. Czym różni się paragon kelnerski od fiskalnego? Odpowiedź znajduje się w artykule poniżej.

KAS ostrzega przed paragonami kelnerskimi. Czym są?

Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega przed paragonami kelnerskimi. Kelner powinien zarejestrować każdą sprzedaż na kasie fiskalnej, wydrukować go i przekazać klientowi. Jest to jego obowiązek, niezależnie od tego, czy klient chce go otrzymać czy też nie. To obsługa lokalu powinna np. przynieść rachunek do stolika. Jednak zdarza się, że goście restauracji otrzymują paragon kelnerski, np. odręcznie napisany na kartce z dopiskiem „pokwitowanie wpłaty”, czasami może rachunek przypominać ten fiskalny, różniąc się tylko szczegółami, a wydanie takiego rachunku jest niezgodne z prawem. Konsekwencje może ponieść zarówno właściciel lokalu, kierownik zmiany, jak i kelner.

Rachunek kelnerski może zostać wykorzystany tylko przy rozliczeniach pracodawcy z pracownikiem, a nie zastępować fiskalny. Brak paragonu fiskalnego może oznaczać, że transakcja nie została zarejestrowana na kasie, co z kolei oznacza, że przedsiębiorca może wspierać tzw. szarą strefę, nie opłacając podatku. W ten sposób można ukrywać realne dochody firmy.

Jakie elementy powinien zawierać paragon fiskalny?

Prawidłowy paragon fiskalny zawiera takie elementy jak:

  • oznaczenie paragon fiskalny;
  • numer NIP nazwa i adres sprzedawcy;
  • logo fiskalne i numer unikatowy kasy.

Zdarza się tak, że kelnerzy są zmuszani do wydawania rachunków kelnerskich przez pracodawcę, ale to kelner poniesie konsekwencje i zapłaci mandat. Dodatkowo może to oznaczać, że przedsiębiorca ukrywa swoje przychody, a więc i koszty, takie jak składki ZUS kelnerów. Może to też oznaczać, że właściciel firmy zatrudnia pracowników „na czarno”.

Nie dostałeś paragonu fiskalnego? Zgłoś to skarbówce

Każdy może zgłosić fakt, że nie otrzymał paragonu fiskalnego. Dotyczy to nie tylko restauracji, ale także sklepów i innych lokali usługowych. Można to zrobić:

  • w urzędzie skarbowym,
  • przez całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
  • e-mailem na skrzynkę: powiadomKAS@mf.gov.pl.

Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę, że niewydanie paragonu fiskalnego wiąże się z odpowiedzialnością karno-skarbową, a to może się zakończyć mandatem i grzywną w kwocie kilkuset lub nawet kilkunastu tysięcy złotych.

PARAGONY GROZY nad polskim morzem?! #EwelinaPyta

Gdzie w Olsztynie można zjeść najlepszy obiad? Do tych restauracji warto zajrzeć!