Nowy obszar chroniony w Olsztynie. Mało kto słyszał o jeziorze Zgniłek
O tym, że Olsztyn jest położony atrakcyjnie nie trzeba nikogo przekonywać. Aż 16 jezior w obrębie miasta czy unikalny w europejskiej skali Las Miejski to tylko niektóre wyróżniki stolicy Warmii i Mazur. Tym bardziej ważne jest dbanie o naturalne atuty Olsztyna. Ostatnie lata to m.in. inwestycje mające zmniejszać nadmierną i niekontrolowaną presją ludzi na cenne obszary, jak przebudowa mola przy plaży miejskiej oraz utworzenie punktów obserwacyjnych z lornetkami nad jeziorem Ukiel, aby umożliwić zdalną obserwację przyrody.
Podczas środowej (27 listopada) sesji Rady Miasta rajcowie podjęli decyzję o ustanowieniu użytku ekologicznego o nazwie „Jezioro Zgniłek”. To teren obejmujący akwen oraz otaczający go las, szczególnie drzewostany podmokłe na osiedlu Gutkowo. Tak naprawdę mało kto o nim słyszał, nawet ci, którzy się urodzili w Olsztynie, mogli nie słyszeć tej nazwy. Przez nowo utworzony chroniony teren przebiega m.in. ul. Młodzieżowa.
- Wprowadziliśmy maksymalne ograniczenie rozbudowy infrastruktury na tym obszarze – tłumaczy Ewa Łukasik-Błażejewicz z Urzędu Miasta Olsztyna. - Jednocześnie dopuszczamy realizację projektów związanych z przestrzenią rekreacyjno-wypoczynkową. To m.in. możliwość wytyczenia szlaku spacerowo-edukacyjnego wraz z obiektami małej architektury, z wykorzystaniem istniejących ścieżek i dróg rowerowych, w jak najmniejszym stopniu ingerujących w obszar.
To kolejna taka inicjatywa. Miesiąc wcześniej utworzono „Żurawią Dolinę”
To kolejna taka decyzja olsztyńskich radnych w ostatnim czasie. Przypomnijmy, że podczas październikowej sesji identyczny status zyskała nieodległa „Żurawia Dolina”. To obszar o szczególnych walorach ekologicznych. Występują w nim rzadkie gatunki roślin i zwierząt, w tym gatunków chronionych i zagrożonych, wpisanych na Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych IUCN - Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, Czerwoną Listę porostów zagrożonych w Polsce wymarciem, Czerwoną Listę Ptaków Polski i Czerwoną Listę Kręgowców Polski oraz bezkręgowców wymienionych na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce. Dzięki utworzeniu użytku ekologicznego będzie możliwa ochrona tych zasobów fauny i flory. Miasto dąży do zwiększenia bioróżnorodności i tworzenia zielonych przestrzeni.
Zobacz, jak bajecznie prezentuje się rezerwat Redykajny