Szpital tymczasowy w przygotowaniu
W Warszawie na Stadionie Narodowym, a gdzie na Warmii i Mazurach stanie szpital tymczasowy?
Takie miejsce już wstępnie wybraliśmy, mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. Przekazaliśmy tę informację do Ministerstwa Zdrowia i czekamy na decyzję, bo wszystko jest uzależnione od rozwoju pandemii w kraju. Na utworzenie takiego szpitala (na kilkaset miejsc) potrzebujemy około dwóch tygodni- dodaje wojewoda.
Łóżka covidowe w szpitalach
Czy i gdzie powstanie szpital tymczasowy na Warmii i Mazurach, tego jeszcze nie wiadomo. Rośnie za to liczba łóżek covidowych w regionie.
W Szpitalu Miejskim w Olsztynie utworzono oddział internistyczny tylko dla chorych na COVID 19. Jest tam 26 łożek, dodatkowo 20 łożek zostało wyznaczonych w Szpitalu Pulmunologicznym oraz 24 w Szpitalu Dziecięcym - wymienia Marta Bartoszewicz rzeczniczka olsztyńskiego ratusza. Pojedyncze łożka dla pacjentów, u których zostanie zdiagnozowane zakażenie koronawirusem są także w Poliklinice i Szpitalu Uniwersyteckim-dodaje Bartoszewicz.
Olsztyńscy medycy mają swoje miejsce
Miasto przygotowało też specjalne miejsce dla medyków, którzy nie chcą narażać zdrowia swoich bliskich.
Kluby seniora na razie zamknięte
W trosce o bezpieczeństwo osób starszych i niepełnosprawnych zawieszono działanie części placówek pomocowych w strefie czerwonej. Zgodnie z decyzją wojewody warmińsko mazurskiego czasowo zawieszona została działalność:
* placówek wsparcia dziennego,
* dziennych domów i klubów seniora, w tym placówek działających w ramach Programu Senior+,
* środowiskowych domów samopomocy, * warsztatów terapii zajęciowej.
Działalność placówek została zawieszona do 23 października (piątek).
Mniej miejsc, więcej kursów
Wprowadzenie strefy czerwonej w Olsztynie wymusiło zmianę części dotychczasowych rozwiązań. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy komunikacji miejskiej. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu wprowadził limity, to 30 proc. całkowitej pojemności autobusów i tramwajów. Przy tym co drugie miejsce siedzące musi zostać wolne. ZDZIT wzmacnia też najbardziej oblegane trasy.
Baseny, urzędy i biblioteki po nowemu
Olsztyński OSIR zdecydował się udostępnić basen przy ul. Mariańskiej oraz Aquasferę na potrzeby szkół, klubów i szkółek pływackich. Nowe zasady obowiązują też w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ich pracownicy zostali podzieleni na dwa zespoły i pracują krócej, od poniedziałku do piątku w godzinach 12 -18 ( przerwa techniczna 14.30-15),a w soboty od 10 do 14.
Sąd stawia namiot, a BOK zmienia godziny pracy
Sąd Okręgowy w Olsztynie zadbał o interesantów. Przed budynkiem przy ulicy Dąbrowszczaków stanął duży namiot, w którym można przeczekać kolejkę. Z powodu pandemii do sądu można się stawić nie wcześniej niż 15 minut przed wyznaczoną rozprawą czy posiedzeniem. Osoby są wpuszczane pojedynczo, powadzony jest również pomiar temperatury ciała. Biuro Obsługi Klienta w olsztyńskim ratuszu z kolei skraca godziny pracy – w poniedziałki będzie przyjmować interesantów od 8 do 16, od wtorku do piątku – od 7.30 do 14.
Olsztyn bez kwesty
Ratusz nie będzie w tym roku współorganizować kwesty na olsztyńskich cmentarzach, 1 listopada. Powód? Olsztyn, podobnie jak inne miasta wojewódzkie trafił do strefy czerwonej. Na Warmii i Mazurach w strefie czerwonej są też powiaty działdowski, iławski i nowomiejski.