Atrakcje

Olsztyn jak Wrocław. W mieście pojawiła się nowa atrakcja turystyczna

2025-04-18 10:34

W Olsztynie można znaleźć wiele pięknych miejsc, które turyści chętnie odwiedzają. Jednak już niedługo stolica Warmii i Mazur dołączy do grona takich miast jak Wrocław, Elbląg, Mrągowo czy Białystok. Wszystko za sprawą nowej atrakcji turystycznej, która już niedługo będzie cieszyć mieszkańców oraz przyjezdnych. Co łączy te miejscowości? Odpowiedź poniżej.

Spis treści

  1. Olsztyn jak Wrocław. Wkrótce będzie miał 15 własnych figurek
  2. W których lokalizacjach można znaleźć figurki z legend?
  3. Inne miasta też mają swoje figurki, także te z Warmii i Mazur

Olsztyn jak Wrocław. Wkrótce będzie miał 15 własnych figurek

Wrocław słynie z figurek krasnali, które stanowią jedną z atrakcji turystycznych. Na podobne rozwiązania decydują się również inne miejscowości, a już wkrótce do tego grona dołączy Olsztyn. Już teraz na ulicach stolicy Warmii i Mazur można „spotkać” pierwsze z nich i wzbudzają spore zainteresowanie wśród przechodniów. Dlaczego w ogóle one pojawiają się w przestrzeni miejskiej? Bo ratusz realizuje projekt „Tropami Baśni i Legend z Warmii i Mazur”, który zwyciężył w głosowaniu mieszkańców w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2024.

- Zamontujemy je na terenie Starego Miasta i okolic. 15 rzeźb, takich jak chociażby Kłobuk, Królowa Jezior, Smętek, Perkun czy Topnik. To są nasze legendy, które były opowiadane naszym babciom, dziadkom. Chcemy je przedstawić w nowej odsłonie i chcemy, żeby nabrały nowej mocy, żeby to pokolenie, które dzisiaj żyje w Olsztynie, które zagłębia się w to miasto, poznało naszą historię i naszą tożsamość – powiedział w rozmowie z reporterem Radia Eska Olsztyn Karol Grosz z Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta w Olsztynie.

W których lokalizacjach można znaleźć figurki z legend?

Pierwsze figurki można już zobaczyć w okolicach Starego Ratusza na starówce, przy wejściu do Parku Centralnego od ul. Pieniężnego, niedaleko katedry oraz przy ul. Pieniężnego, w pobliżu dawnego Przedszkola Miejskiego nr 6. Autorem niewielkich rzeźb jest olsztyński artysta i rzeźbiarz, Dawid Gołębiowski.

- Te figurki przyciągają uwagę. Są ciekawe, nietuzinkowe, ale to nie jest tylko element ozdobny. Właśnie jesteśmy na etapie montażu tych figurek, dopinania ostatnich szczegółów gry terenowej, która będzie polegała po prostu na szukaniu tych figurek, a jeśli zbierzemy wszystkie, otrzymamy zaszczytny tytuł łowcy tropów baśni i legend – wyjaśnił nam Karol Grosz.

Oprócz gry terenowej, powstanie także mapka w wersji drukowanej, która dostępna będzie w Punkcie Informacji Turystycznej, Miejskim Ośrodku Kultury oraz w formie elektronicznej, którą będzie można pobrać na stronie urzędu miasta. Poniżej prezentujemy pełną listę miejsc, w których figurki się pojawią.

  • Nowy Ratusz, plac Jana Pawła II 1;
  • Wysoka Brama, Staromiejska 1;
  • ul. Pieniężnego 6/7;
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Stare Miasto 33 (Stary Ratusz);
  • Zamek Kapituły Warmińskiej, Zamkowa 2;
  • Amfiteatr, Zamkowa 1;
  • Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25;
  • Most św. Jana Nepomucena;
  • ul. Prosta 38;
  • Dom Gazety Olsztyńskiej, Pl. Targ Rybny 10;
  • ul. F. Nowowiejskiego 15 (przy wodospadzie);
  • Oddział Poczty Polskiej, ul. S. Pieniężnego 19;
  • Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4;
  • ul. Dąbrowszczaków 10;
  • wejście do Parku Centralnego od ul. S. Pieniężnego.
Olsztyn Radio ESKA Google News

Inne miasta też mają swoje figurki, także te z Warmii i Mazur

Wrocław słynie z figurek krasnali. Boliząbek, Śpioch, Chrapek, Edukacjusz czy Eskulapek, to tylko niektóre przykłady. Ale nie jest to jedyne miasto, które posiada taką atrakcję. W Gdańsku można przejść się Szlakiem Lwa Heweliona, na którym spotyka się lwy w różnych pozach. W Szczecinie są Gryfusy, w Zielonej Górze – Bachusiki, w Bielsku-Białej – postaci z bajek, a w Białymstoku – Misie.

Jednak w województwie warmińsko-mazurskim również można znaleźć ciekawe przykłady rzeźb zdobiących przestrzeń miejską. W grudniu ubiegłego roku w Mrągowie pojawiły się figurki kowbojów, bo miasto to słynie z Pikniku County oraz miasteczka kowbojskiego Mrongoville. W Szczytnie z kolei można podziwiać Pofajdoki. Ta ludowa nazwa oznacza młodzieńca o nieodpowiedzialnym, kpiarskim i niedojrzałym podejściu do życia. Natomiast Elbląg ma figurki Piekarczyków. Legenda mówi, że Piekarczyk uratował to miasto przed Krzyżakami.

Dni Olsztyna 2024. Jarmark Jakubowy rozpoczął święto miasta!
Jak dobrze znasz Olsztyn i okolice? Sprawdź w quizie, czy rozpoznasz te atrakcje po krótkim opisie
Pytanie 1 z 12
Jaką nazwę nosi Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie?