blackout/energetyka/prąd

i

Autor: Materiały prasowe blackout/energetyka/prąd

Olsztyn bez prądu? Unieważniono kolejny przetarg na energię

2022-10-17 20:38

Grupa zakupowa Urzędu Miasta Olsztyna unieważniła ponowione postępowanie przetargowe na zakup energii elektrycznej. W wyznaczonym terminie nie wpłynęły żadne oferty od wykonawców.

Drugi przetarg na zakup energii został unieważniony, tym razem z braku ofert. Teraz grupa zakupowa Urzędu Miasta Olsztyna analizuje rynek, by określić jak dalej postępować.

- Procedowana  w ostatnim czasie ustawa wprowadzająca maksymalne ceny energii elektrycznej  dla sporej grupy odbiorców - małych i średnich przedsiębiorców oraz samorządów sprawia ze sprzedawcy nie są w stanie ofertować nam energii elektrycznej, tak przekazują nam w nieoficjalnych informacjach - mówi Łukasz Pikuła z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Olsztyna. - Teraz wszyscy czekają aż sytuacja wokół ustawy się wyklaruje. Prawo Zamówień Publicznych daje nam możliwość zamówienia z wolnej ręki w oparciu o takie same mechanizmy jakie były w poprzednim postępowaniu, będziemy więc rozmawiać  ze sprzedawcami jak sytuacja wygląda z ich strony. Domyślam się, że będziemy musieli zaczekać na ten moment przeprocedowania ustawy.

Posłuchaj: o unieważnionym przetargu na zakup energii mówi Łukasz Pikuła z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Olsztyna

Nowa umowa na zakup energii elektrycznej na 2023 rok prawodpodobnie zostanie zawarta w listopadzie – podaje olsztyński ratusz. Przypomnijmy, postępowanie na zakup energii elektrycznej na 2023 rok dla grupy zakupowej Gminy Olsztyn zostało powtórzone, bo w pierwszym przetargu oferowane ceny z energię były nie do przyjęcia. Wzrost o 540 proc. na zasilaniu budynków oraz 380 proc. w przypadku oświetlenia ulicznego - takie stawki dostawcy prądu podyktowali podczas ostatniego postępowania. Dla samorządu Olsztyna oraz miejskich spółek oznaczałoby to konieczność wygospodarowania ok. 111 mln złotych więcej - łącznie ponad 132 mln zł,  zamiast niespełna 21 mln zł, które płacimy za prąd w tym roku.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

QUIZ PRL. Zabawy i zabawki w PRL-u. Każdy to kiedyś znał!

Pytanie 1 z 10
Szkiełko” potrzebne do gry w klasy było: