Drugi przetarg na zakup energii został unieważniony, tym razem z braku ofert. Teraz grupa zakupowa Urzędu Miasta Olsztyna analizuje rynek, by określić jak dalej postępować.
- Procedowana w ostatnim czasie ustawa wprowadzająca maksymalne ceny energii elektrycznej dla sporej grupy odbiorców - małych i średnich przedsiębiorców oraz samorządów sprawia ze sprzedawcy nie są w stanie ofertować nam energii elektrycznej, tak przekazują nam w nieoficjalnych informacjach - mówi Łukasz Pikuła z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Olsztyna. - Teraz wszyscy czekają aż sytuacja wokół ustawy się wyklaruje. Prawo Zamówień Publicznych daje nam możliwość zamówienia z wolnej ręki w oparciu o takie same mechanizmy jakie były w poprzednim postępowaniu, będziemy więc rozmawiać ze sprzedawcami jak sytuacja wygląda z ich strony. Domyślam się, że będziemy musieli zaczekać na ten moment przeprocedowania ustawy.
Nowa umowa na zakup energii elektrycznej na 2023 rok prawodpodobnie zostanie zawarta w listopadzie – podaje olsztyński ratusz. Przypomnijmy, postępowanie na zakup energii elektrycznej na 2023 rok dla grupy zakupowej Gminy Olsztyn zostało powtórzone, bo w pierwszym przetargu oferowane ceny z energię były nie do przyjęcia. Wzrost o 540 proc. na zasilaniu budynków oraz 380 proc. w przypadku oświetlenia ulicznego - takie stawki dostawcy prądu podyktowali podczas ostatniego postępowania. Dla samorządu Olsztyna oraz miejskich spółek oznaczałoby to konieczność wygospodarowania ok. 111 mln złotych więcej - łącznie ponad 132 mln zł, zamiast niespełna 21 mln zł, które płacimy za prąd w tym roku.
Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy