Ogromne gospodarstwo na sprzedaż. Dawniej były tam bizony amerykańskie
W województwie warmińsko-mazurskim wystawiono na sprzedaż ogromne gospodarstwo rolne, które ma bardzo ciekawą historię. Znajduje się ono w okolicach Elbląga. Jak informuje branżowy portal topagrar.pl, w 2022 r. gospodarstwo mieściło się na terenie czterech wsi. Były to: Kwitajny Wielkie, Godkowo, Stegna oraz Słobity. W tej pierwszej miejscowości mieściło się największe w Polsce stado bizonów amerykańskich. Pierwsze zwierzęta sprowadzono do Polski z Danii, a następnie powiększono hodowlę o kolejne zwierzęta. Tym razem pochodziły one z Belgii. Od samego początku właściciel dobytku nie miał łatwej sytuacji. Walczył o utrzymanie hodowli bizonów, której miały sprzeciwiać się władze, bojąc się, że zwierzęta te będą krzyżować się z rodzimym żubrem
- Brown & Co prezentuje wyjątkową okazję nabycia 2000 hektarów wraz z budynkami i maszynami w województwie warmińsko-mazurskim. W pełni funkcjonujące gospodarstwo z produkcją roślinną – informuje firma Brown & Co zajmująca się doradztwem rolnym.
Czym obecnie zajmuje się gospodarstwo i co wchodzi w jego skład?
- Gospodarstwo, które leży pół godziny od Elbląga na glebach klasy od III-V, z czego 1043 ha są klasy IVa, uprawia w systemie bezorkowym głównie rzepak, pszenicę, jęczmień, owies, bobik oraz trawę na nasiona. Corocznie do dopłat zgłaszane jest ok. 1900 ha. Planowane zasiewy na sezon 2024/25 to 859 ha pszenicy, 413 ha jęczmienia, 284 ha rzepaku, 186 ha traw i 60 ha traw na nasiona. 6 hektarów stanowią trwałe użytki zielone, a 64 ha nieużytki – czytamy na portalu topagrar.pl.
Co ciekawe, na sprzedaż jest całość gospodarstwa, w tym także budynki oraz maszyny. Brown & Co podaje, że na zakup gruntów od spółek i udziałów w spółkach przysługuje prawo pierwokupu KOWR. Cena za całe gospodarstwo (grunty, maszyny i budynki) to 140 mln zł.
Portal topagrar.pl wymienia, że powierzchnia budynków wynosi od 1188 do 652 metrów kwadratowych. Są też 3 silosy o pojemności 2700 t, stolarnia, budynki warsztatowe, budynki administracyjne, suszarnia, stróżówka i budynki garażowe. W przypadku maszyny na liście znalazło się aż 145 pozycji, w tym 17 ciągników, dwa kombajny, 15 przyczep, 8 siewników i 7 rozsiewaczy.
Ogłoszenie o sprzedaży zostało wystawione w Polsce oraz za granicą. Dlaczego gospodarstwo wystawiono na sprzedaż? Powodem są względy dziedziczne po śmierci duńskiego właściciela.
Polecany artykuł:
W olsztyńskiej Kuźni Społecznej o niemarnowaniu żywności