Spis treści
- Spór o budowę centrum dystrybucji Lidla w Gietrzwałdzie
- Protesty przed sklepami Lidla
- Stanowisko sieci Lidl
Spór o budowę centrum dystrybucji Lidla w Gietrzwałdzie
W Polsce działa trzynaście centrów dystrybucji Lidl Polska. Czternaste miałoby powstać w Gietrzwałdzie, niedaleko Olsztyna. Inwestycja przyniosłaby samorządowi kilka milionów złotych i stworzyła w regionie wiele nowych miejsc pracy. Nie wszyscy jednak są do niej przekonani. Przeciwnicy obawiają się, że zaszkodzi ona środowisku i naruszy sacrum miejscowego Sanktuarium Maryjnego.
Spór o realizację projektu toczy się już od ponad roku. Obecnie budowa centrum została wstrzymana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, który stwierdził, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie dopełniło formalności dotyczących oceny oddziaływania na środowisko.
Również Lidl potwierdził, że nie prowadzi w tym momencie żadnych prac związanych z inwestycją. – W związku z trwającymi działaniami mającymi na celu uzyskanie rozstrzygnięć administracyjnych, obecnie nie prowadzimy żadnych prac związanych z potencjalną inwestycją Lidl Polska we wskazanej lokalizacji – przekazała naszej redakcji Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR Lidl Polska. Podkreśliła również, że w centrach dystrybucji Lidla nie są składowane odpady, a firma troszczy się o środowisko.
Protesty przed sklepami Lidla
Przeciwnicy centrum dystrybucji nie zamierzają jednak spoczywać na laurach. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Gietrzwałdu – Poseł Włodzimierz Skalik, ogłosił kolejne protesty pod sklepami Lidl, które planowane są na sobotę 5 kwietnia. W Olsztynie główna pikieta odbędzie się pod Lidlem przy ulicy Sielskiej 36e od godz. 12.00 do 14.00.
– Lidl po raz kolejny pokazuje, że nie liczy się ani z polską historią, ani z naszą wiarą, ani z głosem obywateli! Sprawa jest wyjątkowo bulwersująca – w miejscu duchowej siły, modlitwy i pielgrzymek tysięcy Polaków rocznie, sieć handlowa Lidl planuje budowę gigantycznego magazynu logistycznego, który na zawsze zniszczy charakter tego miejsca! Czy to przypadek? NIE! To kolejny element systematycznego ataku na naszą tożsamość! Od lat widzimy, jak wielkie korporacje próbują zakłamywać historię, usuwać chrześcijańskie symbole i lekceważyć polskie wartości. Teraz posuwają się jeszcze dalej – chcą zniszczyć duchowy spokój Gietrzwałdu! – czytamy w apelu wzywającym do przyłączenia się do pikiet.
Organizatorzy akcji zapowiedzieli także ogólnopolski bojkot konsumencki.
– Wzywamy władze samorządowe i rządowe do natychmiastowej reakcji. Żądamy wstrzymania tej inwestycji i ochrony świętego charakteru Gietrzwałdu. Jeśli Lidl nie wycofa się ze swoich planów, oraz nadal będzie ignorował głos obywateli i profanował to święte miejsce, rozpoczniemy ogólnopolski bojkot konsumencki! Polacy mają wybór! Możemy przestać wspierać firmy, które nie szanują naszej historii i tożsamości! Możemy powiedzieć „NIE” i przestać robić zakupy w Lidlu, aż uszanują nasz głos! Jeśli Lidl nie posłucha – poczuje to w swoich wynikach finansowych! Niech wiedzą, że Polska to nie rynek do eksploatacji, a Polacy to nie bezwolni konsumenci! Nie dla magazynu w Gietrzwałdzie! Nie dla bezczeszczenia polskiego dziedzictwa! Nie dla buty korporacji! Zatem jeśli Lidl nie uszanuje Polski – Polacy nie zostawią w Lidlu ani złotówki! – poinformowali.
Będzie to już trzecia edycja pikiet. Poprzednia miała miejsce w połowie lutego.
Stanowisko sieci Lidl
Poniżej publikujemy pełne nowe stanowisko sieci Lidl w sprawie budowy centrum dystrybucyjnego w Gietrzwałdzie.
"W związku z trwającymi działaniami mającymi na celu uzyskanie rozstrzygnięć administracyjnych, obecnie nie prowadzimy żadnych prac związanych z potencjalną inwestycją Lidl Polska we wskazanej lokalizacji.
Chcemy podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby potencjalnie powstać centrum dystrybucji Lidl Polska. Główną funkcją tego obiektu byłaby dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum obsługiwałoby wyłącznie polskie sklepy naszej sieci.
Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska. Każde z nich pozwala na komfortową pracę ponad 1000 osób w regionie, a w samych centrach dystrybucji powstaje każdorazowo 200-250 nowych miejsc pracy. Naszym celem jest, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki któremu hale magazynowe są bezpieczne oraz ciche. Stosowane w naszych budynkach ekologiczne technologie pozwalają na znaczne zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne.
W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów. Stanowią one miejsca przeładunkowe dla surowców, takich jak makulatura, folia, puszki czy butelki PET, które przekazujemy wyspecjalizowanym firmom zajmującym się recyklingiem. Dokładna ilość opakowań kaucyjnych może być jedynie szacowana, gdyż system kaucyjny jest nadal w fazie projektowania. Takie prognozy zostały uwzględnione już przy planowaniu centrum dystrybucyjnego, w ramach przygotowań do startu systemu kaucyjnego.
W całej naszej działalności dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie. Dzięki takim rozwiązaniom wspieramy działania na rzecz ochrony klimatu, a co za tym idzie – troszczymy się o nasze środowisko" – przekazała nam Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR Lidl Polska.

Protest przeciwko budowie centrum logistycznego Lidla w Gietrzwałdzie - ulica Sielska w Olsztynie