Nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Co zmieni się od 15 grudnia?

i

Autor: Monika Smolik Zdjęcie ilustracyjne

podróże

Nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Szereg zmian od 15 grudnia. Więcej połączeń i nowe pociągi

2024-10-17 11:52

PKP Intercity zapowiedziało zmiany w rozkładzie jazdy od połowy grudnia 2024 roku. Przekazano, że będzie więcej połączeń, także tych sezonowych. Miłośnicy zagranicznych podróży będą mogli skorzystać z nowych połączeń, m.in. do Czech czy Niemiec. Dodatkowo zapewniono, że czas przejazdu na wybranych trasach będzie krótszy. Co jeszcze się zmieni?

Nowy rozkład jazdy PKP Intercity od 15 grudnia. Co się zmieni?

Przedstawiciele PKP Intercity przekazali, że nowy rozkład jazdy wejdzie w życie 15 grudnia. W sezonie 2024/2025 podróżni będą mieli do dyspozycji 505 połączeń, w tym 471 całorocznych i 34 sezonowe. To o 51 połączeń więcej niż w ubiegłorocznym rozkładzie. Wtedy w rocznym rozkładzie na sezon 2023/2024 uruchomiono 454 połączenia, w tym 417 całorocznych.

Na najpopularniejszych trasach pociągi będą kursowały w cyklicznych odstępach czasowych. Co godzinę pomiędzy Wrocławiem a Krakowem, nie rzadziej niż co dwie godziny z Poznania do Krakowa oraz co dwie godziny pomiędzy Gdynią a Wrocławiem. Pociągi ze stolicy Polski będą jeździły do Krakowa i Trójmiasta średnio co godzinę. Dzięki wprowadzeniu stałych linii komunikacyjnych tak, jak w komunikacji miejskiej, rozkład pociągów ma być dla pasażera bardziej czytelny i przewidywalny.

Kolejarze zapowiadają, że na wybranych trasach pociągi pojadą w rekordowo szybkim tempie. Podróżni będą mogli dotrzeć szybciej z Warszawy do Szczecina, podróż ma wynieść 4 h i 18 minut, do Białegostoku - 1 h i 30 minut czy Łodzi Fabrycznej - 1 h i 7 minut. Krótszy czas przejazdu ma zostać zapewniony dla pociągów kursujących z oraz na południe kraju. Z Krakowa do Zakopanego podróżni dostaną się w nieco ponad 2 godziny. O ponad 60 minut skróci się podróż do Zamościa, do którego z Krakowa dojechać będzie można w niecałe 4 godziny (wcześniej podróż trwała 5 h i 9 minut). Ze Szczecina dojechać będzie można szybciej nie tylko do Warszawy, ale także do Poznania (1 h i 50 minut). Mieszkańcy Wrocławia dotrą na pokładzie pociągów PKP Intercity o 20 minut szybciej do Gdańska (4 h 17 minut).

PKP zamierza również rozszerzyć siatkę połączeń pociągów Pendolino. Od połowy grudnia będą one kursować ze Szczecina przez Poznań do Warszawy. Poranny skład wyjedzie ze Szczecina przed 8:00 i pokona tę trasę w 4 h 18 minut. Powrotne EIP do Szczecina pozwoli wrócić ze stolicy po 20:00. Oprócz postoju w Poznaniu pociąg zatrzyma się w Stargardzie i Krzyżu, co pozwoli na przesiadkę w kierunku Gorzowa.

Nowe połączenia międzynarodowe i krajowe. Pociągiem dojedziemy m.in. do Czech

Od 15 grudnia w rozkładzie jazdy pojawią się cztery nowe połączenia do naszych południowych sąsiadów – Czech. Pociągi „IC Baltic Express” będą zatrzymywać się nie tylko w największych polskich miastach, takich jak Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań czy Wrocław, ale także w tych mniejszych, m.in w Tczewie, Inowrocławiu, Gnieźnie, Lesznie i Kłodzku. Dodatkowo składy PKP Intercity po raz pierwszy zatrzymają się na stacjach: Bystrzyca Kłodzka i Międzylesie. Po stronie czeskiej w drodze do Pragi będzie można wysiąść i wsiąść m.in. w Pardubicach. Połączenia będą realizowane w godzinach porannych, popołudniowych oraz nocą.

Nowością w ofercie międzynarodowej będzie również pociąg „IC Galicja”, który pojedzie z Przemyśla przez Kraków do Berlina. Będzie to trzecia para połączeń na tej trasie. Pozwoli to na ruch pociągów co 4 h z Krakowa, Katowic, Wrocławia do stolicy Niemiec.

W nowym rozkładzie jazdy nie zabraknie także nowych połączeń krajowych. Pociąg „IC Ślęża” z Warszawy do Wrocławia ma pojechać w rekordowym tempie wynoszącym 3 h i 33 minuty. Na tej samej trasie kursować będzie także „IC Konopnicka” oraz „IC Śnieżka”, który od grudnia będzie kursował codziennie, a nie tylko w weekendy, jak dotychczas. W weekendy podróżni będą mogli skorzystać z pociągu „IC Beskidy” relacji Warszawa Wschodnia - Wisła Uzdrowisko. W województwie małopolskim pociąg ten zatrzyma się na stacji Zator Park Rozrywki. Jest to nowe miejsce zatrzymania pociągów PKP Intercity.

Ze stolicy województwa małopolskiego do Przemyśla kursować będzie pociąg „IC Gierymski”, a do Szczecina pojedzie skład „IC Sukiennice”, który w sezonie letnim będzie jeździć w wydłużonej relacji do i z Zakopanego. Dzięki rozszerzeniu terminów kursowania pociągu „IC Halny” (rel. Zakopane - Poznań) mieszkańcy Podhala zyskają codzienne połączenie z Wrocławiem i Poznaniem. Nowym miejscem zatrzymania w regionie będzie stacja Mielec, przez którą kursować będzie skład „IC Hetman” rel. Hrubieszów Miasto - Kraków Główny.

W związku ze zmianą trasy pociągu „IC Hańcza” (rel. Kraków - Wilno) mieszkańcy Kielc, Skarżyska-Kamiennej i Radomia zyskają bezpośrednie połączenie z Białymstokiem oraz pierwsze od kilkudziesięciu lat połączenie międzynarodowe. PKP Intercity rozbudowuje też siatkę połączeń na trasie Kielce - Kraków. Podróżni będą mogli skorzystać z 14 par połączeń, czyli o 6 więcej niż w obecnym rozkładzie jazdy.

Relacja pociągu „TLK Lubomirski” zostanie wydłużona do Kołobrzegu (wcześniej Gdynia - Zakopane). Dzięki temu mieszkańcy województwa pomorskiego zyskają codzienne, bezpośrednie połączenie do Warszawy, Radomia, Kielc, Krakowa i Zakopanego. Co więcej, od grudnia pociągi „IC Wybrzeże” i „IC Słowiniec” będą codziennie jeździć w wydłużonej relacji do i z Łodzi. Pociągiem „IC Lazur” będzie można dojechać do i z Łodzi także od poniedziałku do piątku (obecnie jeździ tylko w wakacyjne weekendy).

PKP Intercity ma zapewnić także bardziej komfortowe podróże. Pasażerowie pojadą zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi. W pociągach będą mieli do dyspozycji m.in. klimatyzację czy urządzenia wzmacniające sygnał telefonii komórkowej, a także gniazdka elektryczne. Wnętrze pociągu wyposażone jest w automatyczne drzwi. Pojazdy są także przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, podróżujących z małymi dziećmi czy pasażerów z rowerami i nartami.

Tak zmienił się dworzec PKP Bydgoszcz Główna

Quiz geograficzny. Rozpoznasz dworzec PKP po zdjęciu i podpowiedzi? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Stolica województwa zachodniopomorskiego
Szczecin Główny dworzec

Prace nad dworcem Olsztyn Główny coraz bliżej końca. Zobaczcie zdjęcia