Nowe osiedla w Olsztynie. W planach są aż trzy. Gdzie mają powstać?

i

Autor: Monika Smolik Zdjęcie ilustracyjne

Inwestycje

Nowe osiedla w Olsztynie. W planach są aż trzy. Gdzie mają powstać?

2025-01-10 15:09

Już niedługo w Olsztynie powstaną trzy nowe osiedla. To właśnie te inwestycje są jednymi z głównych wpisanych do budżetu miasta na 2025 r. Urzędnicy zapewniają, że są one kluczowe dla zapewnienia rozwoju dochodów stolicy Warmii i Mazur. Gdzie dokładnie będą się znajdowały i jak je roboczo nazwano? Szczegóły na ten temat w poniższym materiale.

Trzy nowe osiedla w Olsztynie. Tak wstępnie je nazwano

W środę (8 stycznia) olsztyńscy radni przyjęli plan finansowy na 2025 r. Wśród najważniejszych inwestycji są te infrastrukturalne, ale także działania wspierające m.in. rozwój oświaty, sportu, kultury. Jednak kluczowym zadaniem wpisanym w kalendarz na obecny rok jest utworzenie trzech nowych osiedli.

- Przyjęcie budżetu na 2025 rok to moment, w którym w pełni rozpoczynamy realizację zobowiązań wyborczych i podejmujemy realne działania, które zmienią nasze miasto na lepsze. Wychodzę z założenia, że to nie budżet kształtuje rozwój miasta – to my, poprzez nasze decyzje i wizje, nadajemy mu kierunek, czyniąc z niego narzędzie umożliwiające realizację ambitnych planów – skomentował w mediach społecznościowych prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.

Nowe osiedla roboczo już nazwano. Mają to być:

  • Redykajny 2 – otwarcie nowych przestrzeni mieszkalnych dla rodzin, które marzą o swoim własnym mieszkaniu wśród natury;
  • Dzielnica Przemysłowa – projekt, który ma przyciągnąć inwestorów i stworzyć nowe miejsca pracy, wzmacniając lokalną gospodarkę;
  • Miasteczko Prawa – nowoczesne centrum wymiaru sprawiedliwości, które obejmie również przeniesienie aresztu z centrum miasta, co ma poprawić funkcjonalność przestrzeni publicznej.

Gdzie powstaną nowe olsztyńskie osiedla?

Ratusz poinformował, gdzie dokładnie pojawią się planowane trzy osiedla „Dzielnica Przemysłowa” powstaje między jeziorem Trackim, torami kolejowymi a węzłem Wschód południowej obwodnicy Olsztyna. Połączenie szeroko rozumianego Zatorza z obwodnicą tunelem pod torami uwolni około 65-hektarowy obszar, na którym swoje miejsce będą mogły znaleźć nowe przedsiębiorstwa.

Uruchomienie terenów pod „Redykajny 2” będzie możliwe dzięki powstaniu nowego przebiegu ul. Bałtyckiej. Według ratusza, wsparciem byłoby wybudowanie północnej obwodnicy Olsztyna w wariancie poprowadzonym najbliżej granic miasta. Już powstaje plan zagospodarowania przestrzennego dla tego 100-hektarowego obszaru.

Z kolei „Miasteczko Prawa” to tereny położone między południową granicą Olsztyna a obwodnicą, które mają zostać pozyskane od Skarbu Państwa. Tam mogłyby zostać zlokalizowane nowe siedziby sądów oraz aresztu. W ten sposób miasto chce przyciągną nowe instytucji, takie jak sąd apelacyjny, co miałoby ułatwić dostęp mieszkańców Olsztyna oraz całego regionu do istotnych usług.

- Te projekty to więcej niż inwestycje – to realna i pewna przyszłość miasta Olsztyn. Dowodzą one, że nasze miasto ma plan, wizję i odwagę, by sięgać po więcej. Razem tworzymy przestrzeń, w której możemy rozwijać się i budować lepsze jutro dla siebie i przyszłych pokoleń – podsumował prezydent miasta.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Otwarcie nowej zajezdni tramwajowej w Olsztynie
Największe, najmniejsze, najbardziej zaludnione. Jak dobrze znasz osiedla Olsztyna? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
Które osiedle jest największe pod względem powierzchni?

Najniżej położony punkt w Olsztynie. Niewiele osób wie, gdzie się znajduje