Do zamku w Lidzbarku Warmińskim prowadzi nowy most
Uroczyste otwarcie zabytkowego mostu w Lidzbarku Warmińskim odbyło się w czwartek (13 kwietnia). Jego wygląd nawiązuje do mostu, który w ramach pierwszych wielkich prac konserwatorskich i remontowych prowadzony był w latach 20. XX w. Wówczas zlikwidowano usypaną w jego miejscu w XIX w. groblę, odkryto średniowieczne filary, z granitowymi wspornikami i ślady po pierwotnej, drewnianej konstrukcji. Most powstał w 1930 roku, po wojnie remontowano go w latach 70. XX wieku, wprowadzono wówczas stalową konstrukcję nośną i nową drewnianą balustradę. Teraz powrócono do pierwotnego kształtu mostu, na czterech gotyckich ceglanych filarach, z granitowymi wspornikami, drewnianą konstrukcją z bali sosnowych, górnych pokładem z modrzewia.
Podczas uroczystości, w jednym z filarów mostu wmurowana została kapsuła czasu, w której Wojewoda umieścił grafikę autorstwa Wojciecha Korkucia przygotowaną z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz 480. rocznicy jego śmierci.
Most powstał w ramach realizacji projektu "Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap", realizowanego z funduszy otrzymanych z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współfinansowano go również ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Koszt rewitalizacji mostu wyniósł 1 325 664,96 złotych.
Najlepsze miejsca na Mazurach. Gdzie warto pojechać? Zobacz 8 ciekawych atrakcji