Groźna sytuacja w Węgorzewie. Dzieci znalazły niewybuch i przyniosły go na podwórko
Do niebezpiecznej sytuacji doszło w niedzielę (6 kwietnia). Tego dnia oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie otrzymał informację o znalezionym niewybuchu. Na miejsce zgłoszonej interwencji pojechał funkcjonariusz z grupy minersko-pirotechnicznej. Policjant ustalił, że jest to granat moździerzowy o długości 40 centymetrów z zapalnikiem z okresu II wojny światowej. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce ujawnienia granatu do czasu przyjazdu saperów z Jednostki Wojskowej w Giżycku oraz ewakuowali mieszkańców domu.
Jak się okazało, 9-latek i 12-latek nieświadomi zagrożenia, podczas spaceru znaleźli granat moździerzowy w przydrożnym rowie melioracyjnym, niedaleko miejsca zamieszkania i wybuchowe znalezisko przyniosły na podwórko.
Niewybuchy wciąż mogą być niebezpieczne. Jak należy się zachować, gdy się go znajdzie?
Funkcjonariusze ostrzegają, że podniesienie lub przeniesienie niewybuchu może zakończyć się tragedią. Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewypały mogą być bardzo niebezpieczne, bo mimo upływu wielu lat, cały czas istnieje groźba, że mogą wybuchnąć. O każdym takim znalezisku należy natychmiast powiadomić policję.
- Na szczęście w tym przypadku nikomu nic złego się nie stało, ale przypominamy, że w przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego granat lub inny niewybuch, takiego znaleziska nie wolno przenosić, dotykać ani rozbrajać. Jakiekolwiek manipulowanie przy niewybuchu grozi jego detonacją. Wówczas może dojść do uszkodzenia ciała, a nawet śmierci osoby przebywającej w jego pobliżu – apelują policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie.
Przypomnijmy, że do podobnych znalezisk w naszym regionie dochodziło już wielokrotnie. Przykładowo, w listopadzie 2023 r. w miejscowości Fuleda w gminie Giżycko, na terenie kompleksu leśnego, w ciągu kilku dni saperzy podjęli ponad 2300 pocisków artyleryjskich. Z kolei w 2021 r. w Rynie podczas prac ziemnych pracownicy ujawnili kilka niewybuchów, w toku sprawdzenia terenu saperzy łącznie zabezpieczyli 117 pocisków artyleryjskich, 7 min przeciwpancernych, 5 zapalników, 5 pocisków do granatnika, a także 120 łusek od pocisku artyleryjskiego. W Olsztynie w lutym ubiegłego roku przy ul. Sielskiej, podczas prac na terenie budowy, został znaleziony niewybuch. Ewakuowano wówczas mieszkańców pobliskich budynków.

Na Mazurach saperzy odnaleźli ponad 2 tysiące niewybuchów z czasów II wojny światowej!