NBP wyemituje nowy banknot kolekcjonerski z Mikołajem Kopernikiem. Ile wyniesie jego cena?

i

Autor: NBP

NBP wyemituje nowy banknot kolekcjonerski z Mikołajem Kopernikiem. Ile wyniesie jego cena?

2023-01-27 10:06

Narodowy Bank Polski (NBP) na początku lutego planuje wyemitować nowy banknot kolekcjonerski. Na nominale o wartości 20 złotych znajdować się będzie wizerunek wybitnego, polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Ile wyniesie cena nowego banknotu?

NBP wyemituje nowy banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Mikołaja Kopernika

Rok 2023 został uznany Rokiem Mikołaja Kopernika. Nie bez przyczyny. W tym roku przypada bowiem 550. rocznica urodzin Kopernika i 480. rocznica jego śmierci. By upamiętnić polskiego astronoma, Narodowy Bank Polski zdecydował wyemitować 9 lutego nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 złotych. Nakład banknotu będzie ograniczony do 100 tysięcy sztuk. Cena emisyjna wyniesie natomiast 160 złotych za sztukę.

Banknot z Mikołajem Kopernikiem będzie 15. polskim banknotem kolekcjonerskim. Pierwszy został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 r. Był to banknot „Jan Paweł II” o nominale 50 zł.

NBP wyemituje nowy banknot kolekcjonerski z Mikołajem Kopernikiem

i

Autor: NBP NBP wyemituje nowy banknot kolekcjonerski z Mikołajem Kopernikiem

Banknoty kolekcjonerskie — czym się wyróżniają?

Banknoty kolekcjonerskie to znaki pieniężne, które są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Emisja banknotów kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętnienia ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

W związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od banknotów obiegowych bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi, a także specyfikacją techniczną – w zakresie np. liczby i rodzaju zastosowanych zabezpieczeń przed fałszowaniem, kolorystyki, czy technik druku.

Banknoty kolekcjonerskie emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa umieszczony na nich nominał. Niezależnie od wysokości nominału oraz ustalonej w NBP ceny sprzedaży banknoty kolekcjonerskie mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa rynek numizmatyczny.

Banknoty kolekcjonerskie są sprzedawane w ochronnych etui papierowo-foliowych, na których umieszczone są informacje związane z emisją.

Prezes NBP o wpływie wojny na Ukrainie na Polską gospodarkę