Najnowszy ranking Polskiego Alarmu Smogowego został przygotowany na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2022. Wyróżniono w nim trzy kategorie – miasta z największą liczbą dni smogowych, miasta z najwyższym rocznym stężeniem pyłu PM 10, miasta o najwyższym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu.
Najbardziej rakotwórcze miasta w Polsce. W rankingu miasto z warmińsko-mazurskiego
Najgorzej sytuacja wygląda w Nowej Rudzie w województwie dolnośląskim, która zajęła najwyższą pozycję we wszystkich trzech kategoriach. To właśnie w tym mieście odnotowano w 2022 roku najwięcej dni smogowych (95 dni), najwyższe stężenie PM10 oraz najwyższe stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu, które wyniosło 9 ng/m3, czyli 900% normy. Wśród smogowych liderów zastanawia również duża liczba miejscowości z Małopolski (aż 5 miejscowości na 15 o najwyższym stężeniu benzo[a]pirenu). To w tym województwie na skutek decyzji Sejmiku Województwa zezwolono na wydłużone użytkowanie "kopciuchów", czyli kotłów najbardziej zanieczyszczających powietrze. To pokazuje, że antysmogowe regulacje mają wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy. Martwi też wysoka pozycja niektórych uzdrowisk – Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Rabka-Zdrój i Jedlina-Zdrój to przekroczenia rakotwórczego BaP od 300 do 600% normy.
Niestety w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast znalazło się również miasto z województwa warmińsko-mazurskiego – Nowe Miasto Lubawskie. To pierwszy rok, w którym miasto otrzymało nową stację pomiarową Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i od razu pojawiło się w pierwszej dziesiątce najmocniej zanieczyszczonych miejscowości (53 dni smogowe, 700% normy dla stężenia benzo[a]pirenu).
Jak podkreślają autorzy rankingu, pocieszający jest fakt, że we wszystkich miastach objętych monitoringiem GIOŚ średnioroczne stężenie pyłów PM10 było w normie – zdarzyło się to pierwszy raz od kiedy PAS zaczął publikację rankingu, czyli od 2015 roku. – To dobre sygnały płynące z zasmogowanej wciąż Polski. Widzimy, że wdrażane działania, szczególnie likwidacja "kopciuchów", zaczynają przynosić rezultaty – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
Średnioroczne stężenie benzo(a)pirenu (nanogram/m3) – 2022 (norma – 1 nanogram/m3)
- miejsce Nowa Ruda – 9
- miejsce Nowy Targ- 7, Sucha Beskidzka – 7, Nowe Miasto Lubawskie – 7
- miejsce Nowy Sącz – 6, Szczawnica – 6, Wadowice – 6, Rybnik – 6, Godów – 6, Żywiec – 6
Średnioroczne stężenie PM10 (mikrogram/m3) – 2022 (norma – 40 mikrogramów/m3)
- miejsce Nowa Ruda – 38
- miejsce Pszczyna – 37
- miejsce Sucha Beskidzka – 36
- miejsce Nowy Targ – 33
- miejsce Radomsko – 32, Nowy Sącz – 32, Zdzieszowice – 32, Wodzisław Śląski – 32, Żywiec – 32, Nowe Miasto Lubawskie – 32
Liczba dni smogowych (przekroczenie średniodobowego dopuszczalnego stężenia PM10)
- miejsce Nowa Ruda – 95
- miejsce Sucha Beskidzka – 76
- miejsce Pszczyna – 75
- miejsce Żywiec – 62
- miejsce Nowy Targ – 57
- miejsce Nowy Sącz – 56
- miejsce Wodzisław Śląski – 54
- miejsce Nowe Miasto Lubawskie – 53
- miejsce Radomsko – 52
- miejsce Zduńska Wola – 52
Polecany artykuł:
Najbiedniejsze miasteczka w warmińsko-mazurskim. Tu nie wiedzie się najlepiej [RANKING]