Orlen buduje w Kętrzynie największą tłocznię rzepaku w Polsce. „Przełomowa inwestycja”
W Kętrzynie rozpoczęła się długo wyczekiwana inwestycja, która ma mieć ogromny wpływ na rozwój Mazur. Grupa Orlen ruszyła z budową największej w Polsce tłoczni rzepaku zdolną produkować 200 tys. ton oleju rocznie na potrzeby wytwarzania biopaliw. O przedsięwzięciu Daniel Obajtek, poprzedni prezes Orlenu, informował już w 2023 r. Wówczas Obajtek powiedział, że tłocznia będzie przerabiać rocznie 0,5 mln ton rzepaku, czyli 42 proc. produkcji z trzech województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Poprzedni prezes Orlenu zapowiedział też, że tłocznia, to nie koniec inwestycji związanych z produkcją biopaliw w Kętrzynie.
- Analizujemy budowę instalacji do biodiesla, tak żeby olej rzepakowy od razu przesunąć na produkcję biodiesla. To oczywiście będzie w późniejszym czasie niż dwa lata, ale tu powstanie mała biorafineria – powiedział Daniel Obajtek w 2023 r.
Nowe miejsca pracy dla mieszkańców Mazur. Skorzystają też rolnicy
Inwestycja w Kętrzynie wiąże się z licznymi korzyściami dla regionu. Będą przede wszystkim nowe miejsca pracy, ma być ich około 100, a także rolnicy będą mieli zapewnioną pewność zbytu ich plonów. Wpłynie to również na zmniejszenie bezrobocia na Mazurach.
- To dla Kętrzyna przełomowa inwestycja – nowe miejsca pracy, przestrzeń do współpracy dla lokalnych przedsiębiorców, impuls dla sektora rolniczego w całym regionie czy dodatkowe wpływy do budżetu miasta z tytułu podatku od nieruchomości. Budowa tłoczni oleju rzepakowego nabiera tempa – przekazał Karol Lizurej, burmistrz Kętrzyna.
Choć kętrzyński ratusz nie jest inwestorem, to miasto pozostaje w kontakcie z wykonawcą oraz Grupą Orlen.
- Mimo że przedsięwzięcie to nie jest realizowane przez miasto, pozostaję w stałym kontakcie zarówno z wykonawcą – Polimexem Mostostal, jak i z inwestorem – Orlenem Południe. Wspieram oba podmioty w procesach administracyjnych oraz wszelkich innych działaniach, które przyczyniają się do sprawnej realizacji inwestycji i jej przebiegu bez zakłóceń – dodał Lizurej.
Łączna wartość zadania to około 850 mln zł.
