Mazurska Pętla Rowerowa to unikat na skalę europejską, łączący atrakcje szlaku wodnego i rowerowego. Ponad 300-kilometrowa trasa na północy łączy się z największym szlakiem rowerowym Polski wschodniej - Green Velo. Malownicze jeziora, dziewicze lasy, urokliwe miasteczka, regionalna kuchnia oraz ciekawe wydarzenia to wszystko czeka miłośników dwóch kółek na szlaku. Na trasie Pętli ma być łącznie 10 wież widokowych, z których będzie można podziwiać mazurskie krajobrazy - w Giżycku, Marcinowej Woli, Nowych Gutach, Krzyżach, Kalu, Węgorzewie, Probarku i dwie w Mrągowie. Ponadto powstanie 18 miejsc obsługi rowerzystów wyposażonych w wiaty, stoliki z ławkami, sanitariaty, stojaki i urządzenia do naprawy usterek rowerów. Ustawione przy trasie tablice będą informować o lokalnych atrakcjach, ciekawych i cennych przyrodniczo miejscach.
Mazurska Pętla Rowerowa. Kiedy będzie gotowa w całości?
Wszystkie prace związane z budową Mazurskiej Pętli Rowerowej powinny zakończyć się do końca czerwca tego roku — poinformowało Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich. Dzięki takiemu terminowi zakończenia prac turyści będą mogli w najbliższym sezonie wakacyjnym korzystać już z całej Mazurskiej Pętli Rowerowej.
– W niektórych gminach trwają jeszcze prace dotyczące przede wszystkim Miejsc Obsługi Rowerzystów, ale większość gmin jest już gotowa. Kontrakty są tak podpisane, żeby w terminie się wyrobić – przekazał burmistrz Mikołajek i jednocześnie przewodniczący stowarzyszenia Piotr Jakubowski.
Podkreślił też, że otwarcie nowego szlaku stworzy zupełnie nowe możliwości dla turystyki rowerowej na Mazurach. – Ta pętla przebiega po najcenniejszych przyrodniczo i widokowo miejscach na Mazurach. Jej wyjątkowość polega też na tym, że biegnie ona wokół Wielkich Jezior Mazurskich, przez wszystkie gminy należące do naszego stowarzyszenia – mówił.
W jego ocenie jest to imponująca inwestycja również dlatego, że wymagała wspólnych ustaleń wielu lokalnych samorządów i instytucji. Wcześniej - jak zaznaczył - każdy wójt czy burmistrz wyznaczał "po swojemu" krótsze czy dłuższe szlaki rowerowe, ale nie były one powiązane z innymi szlakami.
Burmistrz Mikołajek przypomniał, że w skład Mazurskiej Pętli Rowerowej wejdą zarówno ścieżki o nawierzchni z masy bitumicznej i kostki, jak i odcinki szutrowe czy typowe drogi leśne. Dlatego - jak zaznaczył - od wszystkich partnerów uczestniczących w tym przedsięwzięciu zależy, w jakim stanie trasa będzie oddana do użytku i potem utrzymywana.
Mazurska Pętla Rowerowa jest jednym z projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich, które zrzesza 16 gmin i powiatów. Partnerami przy jego realizacji są GDDKiA, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie i nadleśnictwa.
Koszt inwestycji to ponad 81 mln zł, z czego 47 mln zł stanowi dofinansowanie unijne z RPO woj. warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.