Mazurska Pętla Rowerowa w Mrągowie
Na terenie Mrągowa Mazurska Pętla Rowerowa rozpocznie swój przebieg od strony Mikołajek, przy zjeździe z DK 16 w drogę gruntową wzdłuż jeziora Sutapie Małe, następnie ul. Wojska Polskiego do wyznaczonego szlaku w ul. Kolejowej aż do ul. Olsztyńskiej. Następnie wzdłuż torów kolejowych w stronę os. Mazurskiego. Kolejnym odcinkiem trasy jest ul. Rynkowa w kierunku ul. Okulickiego, a następnie ul. Giżycka do zjazdu na Miasteczko Mrongoville. Z Miasteczka trasa będzie biegła w stronę ul. Młynowej i dalej w stronę miejscowości Popowo Salęckie.
Jadąc ul. Wojska Polskiego, będziemy mieli możliwość zjazdu z głównej trasy i poruszania się promenadą wzdłuż brzegu jeziora Czos, poprzez zaprojektowany odcinek ścieżki rowerowej przebiegający przez tzw. „Kanał prezesa” nad którym zostanie wybudowana kładka zapewniająca zarówno dwustronny ruch rowerowy, jak i wydzieloną część dla pieszych. Powrót na główną trasę będzie możliwy przy ul. Giżyckiej.
Część tras rowerowych już oddana do użytku
Część tras została oddana do użytku w poniedziałek 31 października. Z nowych nawierzchni miłośnicy dwóch kółek mogą korzystać już w ciągu ul. Kolejowej: od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Marii Curie-Skłodowskiej, a także w ciągu ul. Generała Leopolda Okulickiego. Prace nad budową kolejnych ścieżek (wzdłuż ulicy Giżyckiej), będą kontynuowane w przyszłym roku.
Od czerwca korzystać można także z Miejsca Obsługi Rowerzystów oraz wież widokowych. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Mazurska Pętla Rowerowa. Nowe wieże widokowe w Mrągowie. Gdzie się znajdują? [ZDJĘCIA]
Mazurska Pętla Rowerowa to unikat na skalę europejską
Mazurska Pętla Rowerowa to projekt nadzorowany przez Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. W założeniach ma to być 301 kilometrów głównego szlaku rowerowego wokół Wielkich Jezior Mazurskich oraz kolejnych 500 km w ramach około 20 lokalnych tras rowerowych. Dodatkowo całość Pętli ma zostać jednolicie oznakowana, wyposażona w miejsca do odpoczynku, miejsca widokowe czy wypożyczalnie sprzętu. Jednym z założeń projektu jest również stworzenie jednolitego systemu informacji turystycznej oraz jednolitej promocji szlaku. Rowerowy unikat ma powstać do końca 2023 roku.