Powitanie wiosny w magicznym miejscu na Warmii!
- To jest nasze kolejne spotkanie edukacyjne w ramach programu „Aktywni Błękitni” – mówi Dariusz Wasiela, dyrektor Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Olsztynie. - Termin wydarzenia nie jest przypadkowy, bowiem to pierwszy Dzień Wiosny i w sąsiedztwie Światowego Dnia Wody (22.03.). Adresatem są dzieci i młodzież ze szkół w Lidzbarku Warmińskim i gminy Kiwity. Lidzbark Warmiński jest jedynym miastem powiatowym, z którego 100% dzieci bierze udział w programie realizowanym przez Wody Polskie Aktywni Błękitni. Stąd właśnie w Lidzbarku Warmińskim organizujemy największy event. Szacujemy, że w wydarzeniu weźmie udział ok. 5 tysięcy dzieci i młodzieży – podkreśla Wasiela.
- Aktywni błękitni powitają wiosnę w naszym mieście w bardzo pięknej okolicy, na Bulwarach nad Łyną – mówi Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. - Bulwary to bardzo chętnie odwiedzane przez lidzbarczan miejsce, które nie tak dawno zyskało nową jakość. Skarpa rzeki Łyny została zabezpieczona i umocniona na długości 214 metrów. Inwestycja zapobiegła podtopieniom i powstaniu trudnych do oszacowania szkód w środowisku naturalnym. Ponadto zlokalizowana u podnóża skarpy ścieżka rowerowa stała się bezpieczniejsza dla uczęszczających nią rowerzystów i pieszych. Teraz nasze bulwary będą gościć uczestników programu „Aktywni Błękitni”. Zapraszam wszystkich, którzy tego dnia będą mogli wziąć udział w tym wydarzeniu – dodaje Jacek Wiśniowski.
Podczas wiosennego spotkania w Lidzbarku Warmińskim nie zabraknie edukacji w kontekście ograniczenia marnowania żywności, świadomej i zrównoważonej konsumpcji, znaczenia picia wody, prawidłowej segregacji opakowań czy prawidłowych nawykach żywieniowych. Dla chętnych osób przewidziany jest rajd kajakiem na 100m po rzece Łyna.
Program spotkania w Lidzbarku Warmińskim
- Zasady bezpiecznego zachowania nad wodą.
- Jak ważna jest woda w przyrodzie?
- Jak oszczędzać wodę, czym jest retencja – dobre praktyki.
- Czym jest susza i jak możemy przeciwdziałać jej skutkom?
- Pokaz maszyn i sprzętów rolniczych.
- Pokaz wyposażenia i sprzętu służb policji i straży pożarnej.
- Pokaz ratownictwa medycznego wraz z nauką udzielania pierwszej pomocy.
- Edukacja w kontekście ograniczania marnowania żywności, świadomej i zrównoważonej konsumpcji, znaczenia picia wody, prawidłowej segregacji opakowań, prawidłowych nawykach żywieniowych.
- Bezpieczna żywność - jak wybierać produkty spożywcze?
- Bezpieczny i zdrowy styl życia.
- Animatorzy malujący twarze dzieciom.
- Rajd kajakiem na 100 m.
- Dogoterapia.
- Oko w oko z dzikim zwierzęciem, czyli bezpieczeństwo w lesie.
- Zęby psa mogą zabić.
- Jak bezpiecznie obchodzić się z obcym, agresywnym psem?