zdjęcie ilustracyjne balkon

i

Autor: pixabay.com Nowe obostrzenia rządu. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Rząd wprowadza NOWE OBOSTRZENIA. Mniej osób w sklepach, ograniczenia w poruszaniu się nieletnich

2020-03-31 12:30

Podczas wtorkowej (31 marca) konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych, jeszcze bardziej restrykcyjnych, obostrzeniach w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Co się zmieni? W sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu się nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte. Więcej przeczytasz na ESKA.PL Olsztyn.

Koronawirus: Nowe obostrzenia w Polsce. Co się zmieni?

Koronawirus nie daje za wygraną. W Polsce mamy coraz więcej zachorowań na COVID-19. Liczba zakażonych przekroczyła w poniedziałek (30 marca) dwa tysiące. Umierają też kolejne osoby. A mimo to wiele osób nie stosuje się do zaleceń rządu. Na ulicach możemy spotkać spacerujących beztrosko ludzi, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo dostają sygnały o łamiących obowiązek pozostania w domu.

We wtorek, 31 marca, odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nowych ograniczeń i zakazów.

- Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza, nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie. W wyniku analiz i badań podjęliśmy kolejne decyzje dot. następnych obostrzeń. - mówił premier.

Czy masz koronawirusa? Sprawdź swoje objawy!

Pytanie 1 z 9
Czy przebywałeś w ciągu ostatnich dwóch tygodni za granicą?

Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?

Nowe obostrzenia rządu:

  • obowiązek utrzymania 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia) oraz osoby niesamodzielne.
  • dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki.
  • ograniczone zostaje korzystanie z parków, plaż, bulwarów, promenad, a także możliwości korzystania z rowerów miejskich.
  • wprowadzono limity korzystania z kas, do 3 osób na jedną kasę. Jeżeli jest 5 kas, to w sklepie może przebywać 15 osób. W urzędach pocztowych, ze względu na większe ściśniecie powierzchni, ten limit to 2 osoby na jedno okienko.
  • zamknięte będą wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne, piercingu, a także hotele i obiekty noclegowe. Wyjątkiem będą miejsca wykorzystywane do kwarantanny lub przez osoby w celach zawodowych, np. przez pracowników firm budowlanych.
  • w weekendy nie zrobimy zakupów w wielkopowierzchniowych sklepach budowlanych.
  • od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.
  • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
  • zawieszone zostaje wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży
  • w zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”.
  • rozszerzona zostanie lista osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę.

Szczegóły przeczytasz na stronie GOV: Kolejne kroki w walce z koronawirusem

KoronawirusRaport: Olsztyn 31.03