Koniec Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Od sierpnia funkcjonuje Akademia Policji

i

Autor: Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie Zdjęcie ilustracyjne

Policja

Koniec Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Od sierpnia funkcjonuje Akademia Policji

2023-08-01 12:25

Od 1 sierpnia na mapie Szczytna nie ma już Wyższej Szkoły Policji. Zastąpiła ją Akademia Policji w Szczytnie. Pod koniec maja prezydent Andrzej Duda podpisał w tej sprawie ustawę. Zmiana nazwy i statusu sprawiła, że uczelnia może samodzielnie tworzyć nowe kierunki studiów czy nadawać stopnie i tytuły naukowe.

Historia szkolenia policji w Szczytnie sięga lat 50. XX wieku

Szczytno już w latach 50. ubiegłego wieku było ośrodkiem, w którym kształcili się najpierw milicjanci, a następnie policjanci. W 1954 r. utworzono Ośrodek Szkolenia Oficerów Milicji Obywatelskiej, a 4 lata później zamieniono go w Szkołę Oficerską Milicji Obywatelskiej. Z kolei w 1972 r. powołano Wyższą Szkołę Oficerską. W 1989 r. nastąpiła kolejna zmiana, gdy WSO została zamiejscowym Wydziałem Porządku Publicznego warszawskiej Akademii Spraw Wewnętrznych. Po roku, zgodnie z rozporządzeniem rządu, powstała Wyższa Szkoła Policji, która pod tą nazwą funkcjonowała do 31 lipca 2023 r.

WSPol zamienia się w Akademię Policji w Szczytnie

Od 1 sierpnia uczelnia oficjalnie jest Akademią Policji w Szczytnie. Po koniec maja prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą nazwę i status szkoły. Co daje „akademia” w nazwie? Słowo to może być używane w nazwie uczelni, która posiada minimum dwa uprawnienia do nadawania tytułu naukowego doktora. Szczycieńska akademia posiada je w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie i w dyscyplinie nauki prawne, a także ma uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w takich dyscyplinach jak nauki o bezpieczeństwie oraz nauki prawne.

Co daje status akademii?

Status akademii daje uczelni nowe możliwości. Szkoła może samodzielnie tworzyć nowe kierunki studiów, nadawać stopnie i tytuły naukowe, a także ma wpływ na wysokość otrzymywanych przez jednostkę środków finansowych przeznaczonych na utrzymanie potencjału badawczego, rozwój młodej kadry i działalność dydaktyczną.

Obecnie uczelnia oferuje studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia oraz studia podyplomowe. Dostępne są takie kierunki jak: kryminologia, bezpieczeństwo wewnętrzne, nauka o policji (studia oficerskie), kryminalistyka w służbie prawa oraz administracja (studia I stopnia). Kierunki dostępne na studiach II stopnia to: kryminologia, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

W lipcu na uczelni studiowało 1740 studentów oraz 276 uczestników studiów podyplomowych.

Wojewódzkie obchody Święta Policji w Łodzi

W Barczewie powstanie nowa siedziba policji. Inwestycja jest kluczowa również dla Olsztyna