Kierowca wyprosił dziecko z autobusu, bo miało rowerek. Nieprzyjemny incydent w Olsztynie

i

Autor: Monika Smolik

wydarzenia

Kierowca wyprosił dziecko z autobusu, bo miało rowerek. Nieprzyjemny incydent w Olsztynie

2024-09-16 13:43

Pewien mężczyzna, by wrócić ze swoim dzieckiem do domu, postanowił skorzystać z autobusu miejskiego. Nie spodziewał się jednak, że z powodu dziecięcego rowerka zostanie wyproszony przez kierowcę. Sprawdziliśmy, co na temat przewozu rowerów w komunikacji miejskiej mówią przepisy.

Kierowca wyrzucił dziecko z autobusu, bo miało rowerek

Sprawę opisała Gazeta Wyborcza, do której zwrócił się oburzony mieszkaniec. Jak relacjonował, wraz ze swoim 5,5-letnim synem chciał skorzystać z olsztyńskiej komunikacji miejskiej. Razem wsiedli do autobusu linii 111, zmierzającego z Placu Roosevelta w kierunku Gutkowa. Kiedy jednak zajęli miejsce, kierowca kazał im opuścić pojazd.

Kierowca autobusu wychylił się i stwierdził, że z rowerem nie pojedziemy i mamy opuścić pojazd. Staraliśmy się tłumaczyć, że przecież nikomu nie przeszkadzamy. W naszej obronie stanęła też jedna z pasażerek, ale kierowca stanowczo nakazał nam wysiadać. Syn był już zmęczony po całym dniu, a cała ta sytuacja sprawiła, że był bliski płaczu – przekazał Wyborczej.

Mężczyzna postanowił poczekać na następny autobus. Jak się okazało, kolejny kierowca nie miał najmniejszego problemu z przewozem roweru.

Nie wiem, dlaczego tak nas potraktowano, tym bardziej, że regulamin pozwala na przewóz rowerów, a w tym przypadku było dużo miejsca. To tym bardziej przykre, bo chłopak był do tej pory wielkim fanem jazdy autobusami miejskimi i opowiadał mi nawet, że chciałby kiedyś zostać kierowcą MPK. To było dla niego bolesne doświadczenie i nie zdziwię się jeśli zweryfikuje teraz swoje marzenia – przyznał.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy Zarząd, Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Informuję, że ZDZiT jak organizator publicznego transportu zbiorowego w Olsztynie zwróci się o wyjaśnienia do operatora świadczącego usługi przewozowe dla Gminy Olsztyn, a po ich otrzymaniu i zweryfikowaniu, w tym czy opisane zachowanie kierującego pojazdem było uzasadnione, zajmie stanowisko w tej sprawie – poinformował redakcję olsztyn.eska.pl Michał Koronowski, rzecznik prasowy ZDZiT w Olsztynie.

Przewóz rowerów w komunikacji miejskiej. Co mówią przepisy?

Z regulaminu olsztyńskiej komunikacji miejskiej wynika, że pasażerowie mogą przewozić rowery czy hulajnogi elektryczne, jeżeli istnieje możliwość umieszczenia ich w miejscu przeznaczonym dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub podróżujących z wózkiem dziecięcym. Jednak w sytuacji, kiedy do autobusu wchodzi uprzywilejowana osoba, wówczas rowerzysta powinien opuścić pojazd. Przewożąc rower, należy zwrócić uwagę również na to, by nie utrudniał on przejścia w autobusie.

Przewóz rowerów jest dozwolony (i bezpłatny), o ile odbywa się w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami. Kierowca, o ile spostrzeże, że pasażer narusza warunki przepisów porządkowych i przewozi np. wózek, hulajnogę niezgodnie z zasadami, posiada uprawnienie do podjęcia odpowiednich kroków – zapewniających bezpieczne warunki jazdy – dodał Koronowski.

Regulamin dopuszcza także przewóz bagażu ręcznego oraz zwierząt, jeżeli istnieje możliwość takiego umieszczenia go w pojeździe, aby nie utrudniał przejścia i nie zasłaniał widoczności obsłudze pojazdu. Zabronione jest jednak kładzenie go na miejscach przeznaczonych do siedzenia.

Zakazem przewożenia objęte są natomiast:

  • przedmioty, które mogą wyrządzić szkodę innym pasażerom przez zanieczyszczenie lub uszkodzenie ciała lub ich mienia, albo mogą uszkodzić lub zanieczyścić pojazd (np. ostrych narzędzi, przedmiotów o ostrych krawędziach, niezabezpieczonych pojemników ze smarami, farbami, chemikaliami itp.);
  • przedmioty cuchnące, łatwopalne, wybuchowe, żrące, radioaktywne, trujące oraz inne materiały niebezpieczne;
  • zwierzęta mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku, a w szczególności psy bez kagańca;
  • nabita broń z wyjątkiem funkcjonariuszy policji i innych służb bezpieczeństwa;
  • przedmioty, których przewóz środkami transportu publicznego jest zabroniony na podstawie odrębnych przepisów.

Tramwaje w Olsztynie na zdjęciach sprzed 100 lat. Tak wyglądała pierwsza linia na początku XX wieku!

Co wiesz o komunikacji miejskiej w Olsztynie?
Pytanie 1 z 10
Kiedy dokładnie tramwaje wróciły na ulice Olsztyna?
Olsztyn Green Festival 2024. Tłumy na plaży miejskiej