Jaka pogoda w grudniu 2020? IMGW publikuje długoterminową prognozę
Grudzień to miesiąc, który nieodłącznie kojarzy się większości z nas ze świętami Bożego Narodzenia i zimowym krajobrazem. Czy w tym roku możemy spodziewać się białych świąt? Wstępną, długoterminową prognozę pogody opracowali synoptycy IMGW. Według niej grudzień w całym kraju możemy spodziewać się wyższych temperatur niż przewiduje norma. Wyjątkiem będzie Podlasie, gdzie przewidywana jest średnia temperatura w górnej granicy klasy „w normie”. Średnia temperatura „w normie” spodziewana jest na ogół na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Pomorzu Zachodnim i Opolszczyźnie, a także we wschodniej części Dolnego Śląska i w południowej Małopolsce.
Długoterminowa prognoza pogody na grudzień 2020. Jaka pogoda w grudniu?
Zgodnie z modelem IMGW-Bayes miesięczna suma opadów będzie w całym kraju zróżnicowana. Suma opadów w klasie „powyżej normy” prognozowana jest głównie na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach, a suma w klasie „poniżej normy” na Śląsku, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej, Podkarpaciu, Opolszczyźnie oraz w zachodniej Małopolsce i w górach. Miesiąc z sumą opadów „w normie” spodziewany jest na ogół w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej.
Z kolei wyniki z modelu IMGW-Reg wskazują, że grudniowa liczba dnia z opadem w całej Polsce mieścić się będzie w klasie „w normie” i „poniżej normy”.
Grudzień 2020. Prognoza liczby dni z opadem
Jak zapowiadają synoptycy IMGW, miesięczna liczba dni z opadem będzie całym kraju zróżnicowana. Liczba dni w klasie „powyżej normy” przewidywana jest głównie w Wielkopolsce, na Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie i Podkarpaciu, a w klasie „poniżej normy” na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, Opolszczyźnie i nad morzem. Miesiąc z liczbą dni „w normie” spodziewany jest na ogół przy zachodniej granicy oraz miejscami na południu kraju.