WMO: Prognozy klimatu na lata 2020-2024

i

Autor: pixabay.com WMO: Prognozy klimatu na lata 2020-2024

Jak zmieni się klimat w ciągu pięciu najbliższych lat? WMO wydało prognozy

2020-07-14 13:35

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała prognozę klimatyczną na kolejne lata. Wynika z niej, że w ciągu każdego z następnych pięciu lat średnie roczne temperatury na świecie będą prawdopodobnie o co najmniej 1 stopień Celsjusza wyższe od poziomu z epoki przedindustrialnej. Istnieje też 20 proc. szans, że przekroczy 1,5 st. Celsjusza w ciągu co najmniej jednego roku.

WMO: Prognozy klimatu na lata 2020-2024

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę klimatu na lata 2020-2024 opracowaną przez Światową Organizację Meteorologiczną. Jak twierdzą eksperci, ostatnie 5 lat było najcieplejszym okresem odkąd zaczęto monitorować zmiany klimatyczne na świecie. Ponadto temperatury w ciągu najbliższych pięciu lat, czyli od 2020 do 2024 roku, mogą być wyższe o 0,91 do 1,59°C od poziomu sprzed epoki przedindustrialnej.

- Analiza wskazuje na ogromne wyzwania, jakie trzeba będzie podjąć, aby osiągnąć cele Porozumienia Paryskiego w sprawie zmiany klimatu. Przypominam, że założono utrzymanie globalnego wzrostu temperatury w tym stuleciu znacznie poniżej 2 st. Celsjusza powyżej poziomów z okresu przedindustrialnego, a nawet zbliżenie się do poziomu 1,5 st. Celsjusza – powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas.

Prognozy te uwzględniają naturalne różnice, a także wpływ człowieka na klimat. W ten sposób otrzymuje się najlepsze modele pogodowe na kolejne 5 lat. Nie uwzględniają one jednak zmian w emisji gazów cieplarnianych i aerozoli zachodzących w wyniku pandemii COVID-19.

- WMO wielokrotnie podkreślała, że spowolnienie przemysłowe i gospodarcze związane z COVID-19 nie zastąpi systemowych, trwałych i skoordynowanych działań na rzecz klimatu. Ze względu na bardzo długi czas życia CO2 w atmosferze, wpływ spadku emisji w tym roku nie powinien prowadzić do zmniejszenia stężenia CO2 w atmosferze, które powodują wzrost globalnej temperatury. COVID-19 spowodował obecnie poważny międzynarodowy kryzys zdrowotny i gospodarczy, ale brak przeciwdziałania zmianie klimatu może zagrażać dobrobytowi ludzkiemu, ekosystemom i gospodarkom na setki lat. Rządy powinny skorzystać z okazji, by uwzględnić działania dla klimatu w ramach programów naprawczych – dodał prof Petteri Taalas, szef WMO.

Jedną z ważniejszych prognoz mówi o tym, że istnieje 70-procentowa szansa na to, że jeden lub więcej miesięcy w ciągu najbliższych 5 lat będzie co najmniej o 1,5°C cieplejszy w stosunku do okresu przedindustrialnego.

Oprócz tego w ciągu najbliższych pięciu lat w północnej część Północnego Atlantyku mogą występować silniejsze wiatry zachodnie, które będą powodować wzrost liczby burz i sztormów w zachodniej Europie. Organizacja przewiduje również, że regiony wysokich szerokości geograficznych półkuli północnej i Sahel będą prawdopodobnie bardziej wilgotne niż w niedalekiej przeszłości, podczas gdy północne i wschodnie części Ameryki Południowej będą prawdopodobnie bardziej suche. W 2020 roku Arktyka stanie się prawdopodobnie dwukrotnie cieplejsza niż wyniesie średni globalny wzrost temperatury dla tego okresu, natomiast wiele części Ameryki Południowej, południowej Afryki i Australii będzie prawdopodobnie bardziej suchych niż w przeszłości. Najmniejszej zmiany temperatury powietrza dotkną prawdopodobnie tropiki oraz regiony średnich szerokości geograficznych półkuli południowej.

Źródło: WMO (z IMGW)

Puma Nubia trafiła do chorzowskiego ZOO

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra