Jak będzie wyglądać nowy rok akademicki 2020/2021? Ministerstwo wydało rekomendacje

i

Autor: pexels.com Jak będzie wyglądać nowy rok akademicki 2020/2021? Ministerstwo wydało rekomendacje

Jak będzie wyglądać nowy rok akademicki 2020/2021? Ministerstwo wydało rekomendacje

2020-09-03 6:32

Model mieszany jako zalecany sposób organizacji kształcenia oraz możliwość zmiany terminu praktyk zawodowych to tylko niektóre z zaleceń dotyczących organizacji roku akademickiego 2020/2021, jakie w środę (2 września) wydało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Spis treści

  1. Jak będzie wyglądać nowy rok akademicki 2020/2021? Ministerstwo wydało rekomendacje
  2. Model mieszany zalecanym sposobem organizacji kształcenia
  3. Zajęcia laboratoryjne i kliniczne zgodnie z zaleceniami sanepidu
  4. Praktyki zawodowe. Czy można odbyć je w innym terminie?
  5. Funkcjonowanie domów studenckich i bibliotek uczelnianych na specjalnych zasadach

Jak będzie wyglądać nowy rok akademicki 2020/2021? Ministerstwo wydało rekomendacje

Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawia, że tak jak przez ostatnie pół roku, także w roku akademickim 2020/2021 działalność dydaktyczna w uczelniach powinna być realizowana z zachowaniem aktualnie obowiązujących wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. By ułatwić organizację nowego roku akademickiego, resort nauki przygotował specjalne rekomendacje. Jednak, jak podkreśla, ostateczne decyzje dotyczące organizacji kształcenia mają podjąć władze szkół wyższych, a wydane zalecenia są jedynie punktem wyjścia do tworzenia wewnętrznych procedur.

- Sposób, w jaki szkoły wyższe zorganizują kształcenie w nowym roku akademickim, zależy w całości od władz uczelni. To władze uczelni mają najlepsze rozeznanie w zakresie możliwości zorganizowania kształcenia zdalnego, a także wiedzę o specyfice kierunków, na których kształcenie musi odbywać się w formie tradycyjnej. - czytamy w komunikacie.

Model mieszany zalecanym sposobem organizacji kształcenia

Jednym z zalecanych sposobów organizacji kształcenia jest model mieszany, w którym duża część zajęć wykładowych, konwersatoryjnych i seminaryjnych, a także niektóre zajęcia ćwiczeniowe i projektowe, odbywają się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Pozostałe zajęcia odbywają się natomiast w formie stacjonarnej.

- W sytuacji, kiedy uczelnia będzie realizowała zajęcia w formie bezpośredniej, należy pamiętać o takiej organizacji, która zminimalizuje ryzyko zarażenia. ‒ np. poprzez zmniejszenie liczebności grup, a także takie zmiany w planie zajęć, które nie pozwolą na jednoczesną kumulację zbyt dużej liczby osób. - tłumaczy ministerstwo.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspomina również zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas inaguracji roku akademickiego. W grę wchodzi znacznące ograniczenie ilości osób biorących udział w uroczystości bądź organizacja jej w formie hybrydowej.

Zajęcia laboratoryjne i kliniczne zgodnie z zaleceniami sanepidu

Z kolei organizacja zajęć laboratoryjnych i klinicznych na kierunkach medycznych powinna być realizowana zgodnie z opracowanymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego Zaleceniami dotyczącymi zapewnienia bezpieczeństwa organizacji zajęć laboratoryjnych i klinicznych na studiach. - przypomina resort.

Czytaj też: Burmistrz zmuszony do otwarcia szkoły: "Rodzice zdecydują o terminie posłania dzieci do szkoły"

Wśród wymogów, jakie powinny być spełnione dla zapewnienia bezpieczeństwa studentów, pracowników i pacjentów, znalazły się m.in.: możliwość uczestnictwa w zajęciach tylko osób zdrowych posiadających zakryte usta i nos, zakaz przynoszenia na zajęcia zbędnych rzeczy (w tym telefonów komórkowych), konieczność korzystania tylko ze swoich przyborów (np. stetoskopów) i konieczność dezynfekcji przedmiotów wspólnych.

QUIZ. Słynne seriale z Netflixa. Same hity, ale nie myśl, że osiągniesz komplet

Pytanie 1 z 15
Akcja serialu "Dark" dzieje się w...

Praktyki zawodowe. Czy można odbyć je w innym terminie?

A co z praktykami zawodowymi? Jak podkreśla ministerstwo, decyzję o formie prowadzenia praktyk zawodowych podejmują również władze uczelni. Robią to jednak w porozumieniu z pracodawcami. Ostateczna decyzja o wprowadzeniu zajęć on-line powinna być uzależniona od specyfiki kierunku studiów i praktyk. Nie wszystkie praktyki zawodowe mogą być prowadzone w sposób zdalny. W tej sytuacji uczelnia może zaproponować inny sposób realizacji efektów uczenia się lub przeprowadzenie tych praktyk w późniejszym terminie.

- Wprowadzone rozwiązania dotyczące praktyk zawodowych nie mogą jednak negatywnie wpływać na sytuację studentów. Niedopuszczalne jest wymaganie od studentów opłaty za powtarzanie praktyk lub wprowadzanie innych konsekwencji, np. warunkowego wpisu na kolejny rok akademicki.Więcej rekomendacji dotyczących realizacji praktyk zawodowych na studiach, znajduje się pod tym linkiem. - zaznacza MNiSW.

Funkcjonowanie domów studenckich i bibliotek uczelnianych na specjalnych zasadach

To jak będą funkcjonować domy studenckie, zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się dana uczelnia oraz od sytuacji epidemiologicznej regionu. Wśród podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakie wyróżniło ministerstwo, znalazły się m.in.: ograniczenie kontaktu między osobami korzystającymi z domów studenckich, zakwaterowanie studentów w osobnych pokojach z dostępem do węzła sanitarnego, wprowadzenie zakazu przebywania w domach studenckich osób z zewnątrz. Odpowiednie zasady bezpieczeństwa powinny zostać zachowane również podczas korzystania z uczelnianych bibliotek.

Szczegółowe rekomendacje są dostępne na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

II Wielka giełda płyt winylowych, CD i kaset magnetofonowych w Olsztynie
Posłuchaj, jakie działanie ma witamina K2. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.