Koncert - zdjęcie poglądowe

i

Autor: Pixabay.com

rozrywka

ImprEskowa piguła. Co będzie działo się w Olsztynie i okolicy w najbliższych dniach? [LISTA]

2024-06-07 15:34

Macie ochotę wyjść na miasto, ale brakuje wam pomysłu, co moglibyście robić? W Olsztynie i okolicy dzieje się więcej, niż mogliście się tego spodziewać! Zebraliśmy dla Was wszystkie najciekawsze propozycje na najbliższy tydzień. Klubowe, koncertowe, sportowe i wiele, wiele więcej. Szczegóły poniżej.

Klubowo:

Maskotka – W piątek (7 czerwca) odbędzie się oficjalne after party po gali KSW. Podczas tej niesamowitej nocy za sterami zasiądzie DJ’ski duet - Exo oraz Boston. W sobotę (8 czerwca) wystartuje impreza pod hasłem „Noc tłustych bitów”, podczas której będą Was bawić na parkiecie DJ Morowy oraz DJ Point.

Kofeina – Piątkowo (7 czerwca) imprezę pełną muzycznych hitów rozkręci DJ Recased. Natomiast w sobotę (8 czerwca) kofeinową konsolę przejmie niezawodny DJ Bolo.

Premiery kinowe od 7 czerwca:

Bad Boys: Ride or Die (komedia, akcja, kryminał) - Tego lata kultowi Bad Boys czyli Mike (Will Smith) i Marcus (Marin Lawrence) powracają w trzymającej w napięciu, pełnej akcji i przezabawnej czwartej komedii z serii. Tym razem jednak role się odwracają – to Mike i Marcus będą poszukiwani przez policję.

The Watchers (fantasy, horror) - Film opowiada o Minie, 28-letniej artystce, która gubi się w wielkiej, dziewiczej puszczy w zachodniej Irlandii. Kiedy Mina znajduje schronienie, nieświadomie razem z trójką nieznajomych wpada w pułapkę. Każdej nocy zagubieni są obserwowani i prześladowani przez tajemnicze stwory. Nie widać ich, ale one widzę wszystko.

Basia. Jestem w sam raz (animowany, familijny) - Bystra Basia jest pełna uroku, energii i pasiastego humoru, dzięki czemu jej życie nigdy nie jest nudne! Uwielbia żelki i zwierzęta. Bardzo chciałaby mieć psa. Kocha swoich przyjaciół, braci oraz pluszowego Miśka Zdziśka, z którym nie rozstaje się ani na krok. Każdy dzień jest dla niej przygodą, podczas której uczy się czegoś nowego. Zakupy w centrum handlowym, dzień na placu zabaw i urodziny w muzeum? Będzie su-pe-ro-wo!

Jurek Maskonurek: Misja Puffinów (animowany) - Piątka Puffinów czyli ptaszków maskonurów o imionach Didi, Pati, Tik, Tak i Jurek po zdobyciu super mocy ucieka z niewoli nikczemnego morsa Otto von Arktusa. Jednak Mors nie zamierza pozwolić im na zabawę i tworzy coraz to nowe wynalazki, żeby zapanować nad dzielnymi maskonurami i całą krainą. Nie zwraca przy tym uwagi, że jego maszyny zatruwają Arktykę. Puffiny muszą walczyć o przyrodę i mieszkańców Tajgogrodu: wydry Bertę i Leopolda, kozła Alberta oraz małe zajączki. Teraz dzięki swoim nowym zdolnościom zaprowadzą ład i porządek w swojej krainie. Jurek Maskonurek, ruszaj na ratunek!

Spektakle w Teatrze Jaracza (7 czerwca – 13 czerwca):

Hotel Chelsea (7 czerwca, godz. 18:00) - Najnowszy, trzeci w tym sezonie, spektakl dyplomowy uczniów trzeciego roku Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie. Akcja spektaklu rozgrywa się w słynnym nowojorskim Hotelu Chelsea. Ten wybudowany w 1886 roku obiekt, przez dziesięciolecia stanowił miejsce pobytu wielu wybitnych artystów i artystek. Przebywał tu m.in. Andy Warhol, Jane Fonda, Frida Kahlo, Patti Smith, Janis Joplin. Niektórzy z nich mieszkali w nim przez lata, inni znajdowali tam schronienie na krócej. Miejsce to stanowiło swoistą enklawę dla wielu osób będących w różnych stadiach swojej kariery. Spektakl „Hotel Chelsea" opowiada o losach ośmiu z nich. Twórcy, którzy starają się znaleźć wspólną płaszczyznę między życiorysami konkretnych postaci, a doświadczeniami osób aktorskich, dotykają tematów związanych m.in. z seksualnością, marzeniami oraz niepewnością wchodzenia w zawód.

Balladyna (7 czerwca, godz. 19:00; 8 czerwca, godz. 19:00; 9 czerwca, godz. 17:00) - Po najnowszej realizacji dzieła romantycznego wieszcza w Teatrze Jaracza w Olsztynie można spodziewać się wszystkiego, ale nie lekturowej ramoty. Spektakl reżyseruje Jarosław Kilian, dyrektor warszawskiego Teatru Lalka, dobrze już znany olsztyńskiej publiczności. Przygotował w Teatrze Jaracza wciąż obecną na afiszu familijną „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" według Bolesława Leśmiana oraz opartą na tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Jeszcze bardziej Zieloną Gęś”. Jednak nowe przedstawienie nie będzie przypominać poprzednich. Artysta, który po „Balladynę” sięga po raz czwarty (poprzednio realizował ją m.in. w warszawskich teatrach Powszechnym i Polskim), zapowiada też całkiem inne odczytanie arcydzieła Słowackiego, odległe od pastelowo baśniowych klimatów, z jakimi kojarzymy jego inscenizacje.

Niewinność (8 czerwca, godz. 18:00) - W nowym spektaklu dyplomowym uczniów III roku Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przeniesiecie się za więzienne mury i znajdziecie w towarzystwie odsiadujących wyroki osadzonych. Każda z nich ma swoją fascynującą historię i wszystkie je usłyszycie.

Kiedy przechodzili (9 czerwca, godz. 18:00) - Dziewiątka aktorek i aktorów podejmuje próbę wystawienia bardzo nieoczywistego tekstu literackiego - opowiadania brytyjsko-meksykańskiej surrealistki, malarki i pisarki Leonory Carrington. Porusza ono wszystkie charakterystyczne dla tej artystki tematy, które sprawiają, że obserwujemy dziś powrót zainteresowania jej twórczością - głębokie docenienie ekscentryczności i dziwactw bohaterek i bohaterów, sprzeciw wobec ograniczających stereotypów społecznych i autorytarnych instytucji, zwrot ku naturze, czerpanie z niej inspiracji bez próby dopasowania jej do ludzkich standardów, obcowanie z przyrodą na jej własnych "niesterylnych" zasadach. “Kiedy przechodzili” to radykalne ćwiczenie na wyobraźnię. Jak zagrać polującą na zbłąkane psy i dzieci Virginię, a jak narcystycznego, strojącego się w wiewiórki i szczupaki dzika Ignama? Jak bezpiecznie, acz przekonująco, oddać wymyślne tortury, którymi umartwia się Święty Aleksander? Jak najpiękniej umrzeć na scenie i jakie ostatnie słowa dobrać? Czy uda im się w dziewięcioro zagrać setkę kotów, sto zakonnic i dziewięćdziesiąt tysięcy koni?

Continuum (12 czerwca, godz. 17:00 oraz 20:00) - Opowieść o ciągłym stwarzaniu nas samych, poszukiwaniu swojej indywidualności i tożsamości oraz postrzeganiu zmian, które według Heraklita są jedyną stałą rzeczą w życiu. Ostatecznie wszyscy, czy tego chcemy czy nie, poddawani jesteśmy nieustannym przemianom. Jest to więc opowieść o rozdarciu w poszukiwaniu wspólnoty, która ma zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa i stabilności. Okazuje się jednak, że jest to tylko byt wyobrażony, którego pragniemy, do którego nieustannie dążymy, jednak cena jaką płacimy za przywilej bycia w grupie jest wygórowana – walutą w tej transakcji jest bowiem wolność.

Wszystko na darmo (13 czerwca, godz. 10:00 oraz 19:00) - Adaptacja powieści Waltera Kempowskiego, rozgrywająca się zimą 1945 roku gdzieś pomiędzy Olsztynem, a Elblągiem. To znacznie więcej, niż teatralna wycieczka w przeszłość. Obcość bohaterów, przeżywających swoje małe dramaty w centrum historycznej katastrofy, staje się w spektaklu okazją do przyjrzenia się współcześnie rezonującym mechanizmom: ignorowaniu rzeczywistości czy odpowiedzialności zbiorowej. Ta niepokojąca opowieść o życiu w cieniu wojny nasycona jest też przewrotnym humorem. Projektanci spektaklu, Weronika Szczawińska i Piotr Wawer jr to duet twórczy rozwijający oryginalny język artystyczny. „Wszystko na darmo” w ich ujęciu staje się zaskakującym wizualnie połączeniem epickiego rozmachu i kameralności, rodzajem domowej apokalipsy.

Sportowo i na zdrowo:

W niedzielę (9 czerwca) nad jeziorem Ukiel odbędzie się kolejna odsłona Charytatywnego Biegu o Złotą Monetę. Głównym celem tego wydarzenia jest wsparcie ponad pół tysiąca chorych i niepełnosprawnych dzieci z Warmii i Mazur. W programie, między 12:00 a 18:00 zaplanowany jest Piknik Rodzinny z najróżniejszymi atrakcjami, który dodatkowo wzbogacą biegi dla najróżniejszych grup wiekowych: do lat 4 - 200 metrów, 5-6 lat - 200 metrów, 7-9 lat - 400 metrów, 10-12 lat - 800 metrów, 13-15 lat - 800 metrów oraz od 16 lat - 5 kilometrów.

Kultura i edukacja:

W środę (12 czerwca) o godzinie 19:00 w Planecie 11 odbędzie się spotkanie pod hasłem „Thomas Hardy w Planecie 11”. Jest to wydarzenie literacko-muzyczne, które obejmie: wykład dr Halszki Leleń z UWM, spektakl “Na targach Casterbridge” (studenci UWM), występ muzyczny na skrzypcach Benedykta Kolczyńskiego, stare pieśni angielskie w wykonaniu grupy wokalnej “Madrigals” oraz pokaz brytyjsko-amerykańskiego melodramatu z 2015 r. w reż. Thomasa Vinterberga.

Zapowiedzi:

Święto Muzyki powraca do Olsztyna! Trzecia odsłona tej niesamowitej muzycznej imprezy odbędzie się już 20 czerwca, a głównego zamieszania możecie spodziewać się jak zawsze na Starym Mieście. Warto jednak śledzić całe miasto, bo nie zabraknie również występów chociażby pod Teatrem Lalek czy Pałacem Młodzieży. Organizatorzy zapowiadają, że w tym roku będzie około 30 punktów muzycznych i zapraszają wszystkich miłośników muzyki do spontanicznych wystąpień na ulicach Olsztyna.

Dodatkowa rozrywka:

Tor kartingowy Kormoran – Czeka tam na Was szalona przejażdżka gokartami. Na miejscu do wyboru macie dwa niesamowite tory: asfaltowy oraz do driftu. Ponadto wielbicieli wirtualnej rzeczywistości zainteresuje symulator VR, dzięki któremu poczujecie się jak prawdziwy kierowca rajdowy.

Space Park – Stosunkowo nowe miejsce na rozrywkowej mapie Olsztyna, które kryje kilka ciekawych atrakcji. Na miejscu możecie skorzystać z toru wrotkowego, ścianek wspinaczkowych oraz parku trampolin z dmuchanym torem przeszkód.

Wrotkowisko przy hali Urania – Nowa atrakcja, która umili czas mieszkańcom oraz odwiedzającym Olsztyn w okresie wiosennym i letnim. Idealna propozycja dla wielbicieli rolek oraz wrotek, którzy lubią pojeździć po profesjonalnej nawierzchni na świeżym powietrzu.

Ścianka wspinaczkowa w hali Urania – Obiekt ma ponad 11 metrów oraz 400 uchwytów. Jest to jedyna ścianka w regionie, która częściowo znajduje się na otwartej przestrzeni. Przez siedem dni w tygodniu do dyspozycji odwiedzających jest 10 stanowisk, które gwarantują rozrywkę zarówno tym zaawansowanym wspinaczom, jak i początkującym. Dodatkowo w stawianiu pierwszych kroków pomocny będzie profesjonalny instruktor.

Quiz. Kobiety w przebojach PRL. Jak dobrze pamiętasz piosenki z tamtych lat?

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment przeboju „Być kobietą” Alicji Majewskiej. „Być kobietą, być kobietą - marzę ciągle będąc dzieckiem, być kobietą, bo kobiety są...”