Koncert - zdjęcie poglądowe

i

Autor: Pixabay.com

rozrywka

ImprEskowa piguła. Co będzie działo się w Olsztynie i okolicy w najbliższych dniach? [LISTA]

2024-09-13 15:40

Macie ochotę wyjść na miasto, ale brakuje wam pomysłu, co moglibyście robić? W Olsztynie i okolicy dzieje się więcej, niż mogliście się tego spodziewać! Zebraliśmy dla Was wszystkie najciekawsze propozycje na najbliższy tydzień. Klubowe, koncertowe, sportowe i wiele, wiele więcej. Szczegóły poniżej.

Klubowo:

Maskotka – W piątek (13 września) za klubowymi sterami zasiądzie ponownie królowa bangerów, czyli DJ Mixtee. Zadba o największe taneczne hity, więc na parkiecie na pewno nie będzie nudno. Sobotnio (14 września) konsole przejmie stały rezydent DJ Point, którego gościnnie wesprze DJ PXL.

Dobra Nocka – W piątek (13 września) czeka na Was huczne przywitanie weekendu w klubowym stylu, które poprowadzi DJ Julek. W sobotę (14 września) natomiast powraca cykliczna impreza „Zwariowane Melodie”. Tej nocy nie pozwoli Wam zasnąć DJ’ski duet – VooDoo oraz Longs.

Kofeina – Piątkowo (13 września) o największe muzyczne hity zadba DJ Matson. W sobotę (14 września) kolejna dawka tanecznych rytmów, które zapewni DJ Paweł Szafraniak.

Premiery kinowe od 13 września:

Nie mów zła (thriller, horror) - Amerykańska rodzina zostaje zaproszona na weekend do idyllicznej wiejskiej posiadłości przez uroczą brytyjską rodzinę, którą wcześniej poznali na wakacjach. To, co zaczyna się jako wymarzony odpoczynek, powoli zmienia się w koszmar.

Leonardo. Odkrywca (animowany, familijny) - Niesamowicie dociekliwy i uparty wynalazca Leonardo da Vinci opuszcza Włochy i wyrusza do Francji z misją stworzenia idealnego miasta, które szumi, tętni życiem, śpiewem i radością. Wspólnie z nieustraszoną księżniczką Małgorzatą próbuje przekonać do swojego pomysłu króla Franciszka. Król ma jednak inną wizję - chciałby dostać od mistrza wielki posąg, aby pokazać światu swoją potęgę. Opowieść o niepohamowanej ciekawości świata, ilustrowana wesołymi piosenkami, zaśpiewanymi przez polskich aktorów musicalowych, na czele z niezastąpionym Tomaszem Kotem w roli Leonarda da Vinci, która zachęca każdego do odnajdywania w sobie odkrywcy i pokazuje, że geniusz tkwi w każdym z nas!

Niepewność. Zakochany Mickiewicz (romans) - Historia młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny. Wakacyjna wędrówka prowadzi poetę do sielskiego dworku pod Nowogródkiem. Tam, przebywa nieszczęśliwie zakochany w Maryli Tomasz Zan, przyjaciel Adama ze stowarzyszenia Filomatów. Maryla, pozostaje nieczuła na zaloty Zana, ale szybko zwraca uwagę na Adama. Gdy Zan wyjeżdża, wydaje się, że przeszkody stojące na drodze do spełnionej miłości zostały pokonane, a notatnik szczęśliwego poety zapełnia się kolejnymi wierszami.

Lee. Na własne oczy (dramat, historyczny, biograficzny) - Jest rok 1938. Lee Miller, wzięta modelka i muza artystów, próbuje swych sił jako fotografka. W świecie zdominowanym przez mężczyzn codziennie musi udowadniać swoją wartość. Nie chce zajmować się jedynie modą i fotografowaniem pięknych wnętrz. Ma wielki talent do wydobywania w obrazach prawdy o ludzkim życiu, do nawiązywania niezwykłego porozumienia z bohaterami swoich fotografii, szczególnie kobietami. Gdy Europa pogrąża się w koszmarze II wojny światowej, Miller nie chce oglądać jej z bezpiecznej odległości. Wyrusza na front, by jako korespondentka wojenna brytyjskiego „Vogue’a” pokazać światu tragiczną prawdę o ludzkim wymiarze wojny. Jako jedna z pierwszych fotografów widzi z bliska poświęcenie żołnierzy, cierpienie cywilów i koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych.

Spektakle w Teatrze Jaracza (13 września – 19 września) - 29. Olsztyńskie Spotkania Teatralne:

W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej (14 września, godz. 19:00) - Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary Sadowskiej, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna. Właśnie w tym czasie obserwujemy matkę portretowaną przez Agnieszkę Przepiórską. Przygotowuje się do pogrzebu ukochanego dziecka. Targają nią emocje i wspomnienia. To nie tylko opowieść o śmierci, żałobie i pożegnaniu, to też historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość. Zdaniem aktorki, niezwykle ważnym aspektem tej opowieści jest jej postawa po śmierci syna, gdy nieugięta staje do walki z całym sądowym mechanizmem (nie)sprawiedliwości. A teraz? Gdzie jest wasza odwaga? No, spójrzcie mi w oczy! Żaden adwokat, żaden prokurator was przede mną nie obroni.

Kiedy stopnieje śnieg (15 września, godz. 18:00) - Reżyserka Katarzyna Minkowska oraz dramaturg Tomasz Walesiak na potrzeby spektaklu stworzyli oryginalny scenariusz - portret rodziny w wielopokoleniowym kryzysie. Jest to opowieść o niemożliwych do zrozumienia decyzjach. O rodzinie, której najtrudniej wybaczyć i o potrzebie akceptacji wpisanej w rodzinne relacje. O tym, jacy bywamy śmieszni w sytuacjach, które nas przerastają i jak wiele jesteśmy w stanie znieść, zanim zdecydujemy się cokolwiek zmienić. I o odważnych czynach, które bywają określane jako tchórzliwe, w zależności od tego, kto patrzy i z jakiego powodu potrzebuje je nazwać.

Przełamując fale (16 września, godz. 19:00) - Ułóż się wygodnie i zamknij oczy. Opowiem ci o miłości. O potężnym uczuciu, które może dać siłę, ale potrafi też obnażyć nasze największe słabości. O tym, co połączyło Bess i Jana, choć nikt nie dawał temu związkowi szans. Opowiem ci o ludziach, których miłość została wystawiona na próbę. O wypadku, który odmienił ich życie w momencie, gdy wydawało się najbardziej szczęśliwe. Bo miłość to łzy radości, ale i cierpienia. Myślisz, że nie potrafi ranić? Zamknij oczy. Wzdłuż morskiego wybrzeża idzie kobieta... Widzisz to?

Koncert „Piosenki o miłości i przemocy” (17 września, godz. 19:00) - Projekt muzyczny mający na celu ukazanie specyfiki i napięć współczesnej kultury, która poza podniesieniem materialnego standardu życia niesie ze sobą także wyobcowanie, bezrefleksyjną rozrywkę, konsumpcjonizm, kryzys wartości i rozpad więzi społecznych. W czasie trwania koncertu zostanie zaprezentowanych 12 autorskich utworów muzycznych, w których prowokujące do refleksji treści zestawiono z rozrywkową formą wyrazu, jaką pozostaje muzyka popularna. Zespół CUJO! nie ogranicza się jednak do konkretnego muzycznego podgatunku – w swoich utworach łączy ze sobą wpływy alternatywnego rocka, postpunku, bluesa, funku, piosenki aktorskiej czy jazzu. To historie o naszej teraźniejszości, w której coraz więcej aspektów życia podlega rygorowi standaryzacji. To opowieści o anonimowej sile kultury, która dając nam wygodę, rozrywkę i anonimowość, jednocześnie upośledza nasze zdolności poznawcze oraz blokuje nasz intelektualny i emocjonalny rozwój, „pacyfikując” każdą formę sprzeciwu i buntu.

Matka (18 września, godz. 18:00) - Agata Kulesza wcieli się w Janinę Węgorzewską, ślepnącą kobietę, która trawi czas na robieniu na drutach i wspomaga się różnymi substancjami… Próbuje też ułożyć sobie relacje z synem Leonem (Adam Cywka), domorosłym artystą i filozofem. Atmosfera gęstnieje, napięcie rośnie aż do trudnego do przewidzenia, acz nieuchronnego końca.

Mała Piętnastka – legendy pomorskie (18 września, godz. 19:30) - Mała Piętnastka to historia katastrofy, która wydarzyła się na wakacjach w roku 1948 na Jeziorze Gardno nieopodal Słupska. Podczas obozu harcerskiego wychowawczyni chciała zrobić atrakcję harcerkom i zorganizowała wycieczkę na łódkach przez Jezioro Gardno do morza. Łódki jednak okazały się dziurawe, a nie wszystkie harcerki umiały pływać… Spektakl jest próbą odtworzenia tych wydarzeń. Widzowie będą ławnikami, a aktorzy zeznają relacje. W przedstawieniu usłyszymy również piosenki harcerskie na żywo.

Zemsta (19 września, godz. 19:00) - Trwa walka o nieruchomość między Cześnikiem i Rejentem. Obaj są bezlitośni i mają nadzieję, że władza wyleczy ich z potwornej samotności. Sztuka stłamszona przez 150 lat przez poczciwe inscenizacje odradza się w Teatrze Komedia jako bezkompromisowy konflikt o majątek i wpływy. „Zemsta” to sztuka o problemach duchowych bogatych ludzi i o ich nienasyceniu. W świecie zemsty potencjał przemocy jest zawsze wysoki. I czasami przemoc wybucha z byle jakiego powodu, a w spory angażowane są kolejne pokolenia.

Sportowo i na zdrowo:

W sobotę (14 września) Warmia Energa rozegra ligowy mecz piłki ręcznej w hali Urania. Rywalem olsztyńskiej drużyny będzie Sparta Oborniki. Mecz rozpocznie się o godzinie 17:00.

W niedzielę (15 września) do olsztyńskiej Uranii powracają mecze siatkówki. AZS Olsztyn rozegra pierwszy inauguracyjny mecz ze Skrą Bełchatów. Start o godzinie 17:30.

W niedzielę (15 września) w stolicy Warmii i Mazur odbędzie się Ukiel Olsztyn Półmaraton 2024. Są to zawody biegowe skierowane do wszystkich, bez względu na wiek. Na Plaży Miejskiej w Olsztynie odbędzie się bieg główny na dystansie półmaratonu oraz dwa biegi towarzyszące: 5 km dla dorosłych oraz Mini Ukiel dla dzieci i młodzieży (do lat 7, 200 m; 8-10 lat, 300 m; 11-13 lat, 400 m; 14-16 lat, 800 m). W miasteczku zawodów będzie wiele atrakcji nie tylko dla zawodników, ale również kibiców, rodzin i znajomych. Ukiel Olsztyn Półmaraton to także bieg charytatywny, który wspiera stypendystów Nidzickiego Funduszu Lokalnego, czyli uzdolnioną młodzież z województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Kultura i edukacja:

W sobotę (14 września) w Dobrym Mieście odbędzie się charytatywny Motopiknik Spartan poświęcony zbieraniu funduszy na bezdomne czworonogi ze stowarzyszenia Miasto dobre dla zwierząt. W programie wydarzenia znajdziecie m.in. konkursy z nagrodami w klimacie motocyklowym, pokazy pierwszej pomocy (ludzie oraz zwierzęta), kiermasz ciast, różne atrakcje dla najmłodszych oraz koncerty zespołów Kuśka Brothers i Messy Brain. Wydarzenie odbędzie się w Stodole Kultury przy ulicy Górnej 22. Start o godzinie 15:00.

Dodatkowa rozrywka:

Tor kartingowy Kormoran – Czeka tam na Was szalona przejażdżka gokartami. Na miejscu do wyboru macie dwa niesamowite tory: asfaltowy oraz do driftu. Ponadto wielbicieli wirtualnej rzeczywistości zainteresuje symulator VR, dzięki któremu poczujecie się jak prawdziwy kierowca rajdowy.

Space Park – Stosunkowo nowe miejsce na rozrywkowej mapie Olsztyna, które kryje kilka ciekawych atrakcji. Na miejscu możecie skorzystać z toru wrotkowego, ścianek wspinaczkowych oraz parku trampolin z dmuchanym torem przeszkód.

Wrotkowisko przy hali Urania – Nowa atrakcja, która umili czas mieszkańcom oraz odwiedzającym Olsztyn w okresie wiosennym i letnim. Idealna propozycja dla wielbicieli rolek oraz wrotek, którzy lubią pojeździć po profesjonalnej nawierzchni na świeżym powietrzu.

Ścianka wspinaczkowa w hali Urania – Obiekt ma ponad 11 metrów oraz 400 uchwytów. Jest to jedyna ścianka w regionie, która częściowo znajduje się na otwartej przestrzeni. Przez siedem dni w tygodniu do dyspozycji odwiedzających jest 10 stanowisk, które gwarantują rozrywkę zarówno tym zaawansowanym wspinaczom, jak i początkującym. Dodatkowo w stawianiu pierwszych kroków pomocny będzie profesjonalny instruktor.

Zapowiedzi:

Wielkimi krokami zbliżają się 22. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Wydarzenie odbędzie się między 26 a 28 września i w tym czasie możecie spodziewać się trzech dni pełnych zajęć i warsztatów przygotowanych przez pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera”. Właśnie ruszyły zapisy na poszczególne spotkania. Znajdziecie je TUTAJ. Ilość miejsc jest ograniczona.

Quiz. Tak smakowało dzieciństwo w PRL-u. Czy poradzisz sobie w tej słodkiej podróży do przeszłości?

Pytanie 1 z 10
Jednym z najpopularniejszych i najtańszych deserów był ryż zapiekany z owocami. Jakimi?