Wybór imienia dla dziecka to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Jedni decydują się na imiona po członkach rodziny, przyjaciołach, inni wybierają typowe tradycyjne imiona. Są też rodzice, którzy decydują się na bardziej nieszablonowe wybory inspirując się ulubionymi książkami czy filmami. Jak się jednak okazuje, nie każde imię może zostać zaakceptowane przez Urząd Stanu Cywilnego. Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2014 roku Prawo o aktach stanu cywilnego, art.59, ust.4: "Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu".
Imiona niezalecane przez Radę Języka Polskiego. Urząd Stanu Cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia [LISTA]
Listę imion, które są niezalecane i które mogą (ale nie muszą) zostać odrzucone przez kierownika danego Urzędu Stanu Cywilnego, możemy znaleźć na stronie Rady Języka Polskiego. Oto ona:
Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.
Polecany artykuł: