Spis treści
- Grypa w natarciu. Tygodniowo choruje kilkadziesiąt tysięcy osób
- Jak chronić się przed sezonowymi infekcjami?
- Szczepienia przeciwko grypie. Gdzie można się zaszczepić?
Grypa w natarciu. Tygodniowo choruje kilkadziesiąt tysięcy osób
Okres jesienno-zimowy to sezon na infekcje. Obecnie grypa jest w natarciu. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego tygodniowo odnotowywanych jest około 45-50 tys. rozpoznań tej choroby, a także około 1,5 tys. rozpoznań wirusa RSV i około 3 tys. rozpoznań Covid-19. Choć wiele chorujących osób ignoruje objawy infekcji, nieleczony wirus może doprowadzić do poważnych powikłań.
- Od samego początku może przebiegać w sposób bardzo ciężki. Powikłania są różnego rodzaju: wirusowe zapalenie płuc o ciężkim przebiegu czy mięśnia sercowego, który często daje uszkodzenia serca do końca życia – powiedział nam lekarz Sławomir Ogórek, specjalista medycyny rodzinnej.
Jak chronić się przed sezonowymi infekcjami?
Główny Inspektorat Sanitarny ma również zalecenia dla osób, które nie chcą się zarazić infekcją sezonową. Kluczowe są działania profilaktyczne, takie jak:
- unikanie zatłoczonych miejsc i kontaktu z chorymi;
- dbanie o skuteczną wentylację pomieszczeń;
- zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu lub kichania;
- regularna higiena rąk;
- stosowanie masek w celu ochrony nosa i ust w zamkniętych, zatłoczonych pomieszczeniach.
Kolejnym wirusem, który obecnie często występuje jest hMPV, czyli metapneumowirus. Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkowo-powietrzną, podczas kaszlu lub kichania oraz poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni. Ze względu na fakt, że nie istnieje szczepionka ani specyficzne leczenie przeciwwirusowe, największe znaczenie w zwalczaniu zakażeń hMPV, podobnie jak w przypadku wielu innych infekcji sezonowych, mają działania profilaktyczne. Natomiast w przypadku wystąpienia objawów choroby należy zgłosić się do lekarza.
Szczepienia przeciwko grypie. Gdzie można się zaszczepić?
W Polsce w sezonie infekcyjnym każdy chętny może się zaszczepić przeciwko grypie lub Covid-19. W ten sposób można uniknąć groźnych powikłań. Zaszczepić się można w placówkach medycznych m.in. przychodniach i ośrodkach zdrowia, a także aptekach.
- Szczepienie jest jedyną skuteczną, sprawdzoną metodą zapobiegania chorobie, a nawet jeżeli zachorujemy, to przebieg jest łagodny – dodał Sławomir Ogórek.
Rządowy portal szczepienia.pzh.gov.pl podaje, że szczepionki przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u około 40-70 proc. osób, w zależności od sezonu i grupy osób szczepionych.
Zaleca się też, aby szczepionki przeciw grypie podawać każdego roku, każdemu już od 6. miesiąca życia, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych. Zaszczepić się powinny zwłaszcza osoby z grup wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań pogrypowych i osoby, które mogą stanowić źródło zakażenia dla osób z grupy wysokiego ryzyka (w tym głównie dzieci) oraz ci, którzy ze względu na charakter wykonywanej pracy są szczególnie narażeni na zakażenie wirusem grypy (np. pracownicy ochrony zdrowia).
- Szczepionki przeciw grypie charakteryzują się najmniejszą liczbą rejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Po szczepieniu mogą wystąpić reakcje miejscowe, tj.: zaczerwienienie, bolesność i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia oraz rzadziej reakcje ogólne (niewielki wzrost temperatury ciała, ból mięśni, stawów i głowy), ustępujące po kilku dniach. Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw grypie jest m.in. reakcja anafilaktyczna po wcześniejszym podaniu szczepionki, ostra infekcja i wysoka gorączka powyżej 38ºC – czytamy na wspomnianym portalu.
Polecany artykuł:
To może być najmłodsze uzdrowisko w Polsce. Znajduje się na Warmii. Co warto tam zobaczyć?