Sierpień, wrzesień oraz kolejne miesiące jesieni to najlepszy czas na grzybobranie. Wtedy, przy sprzyjającej temperaturze i po opadach deszczu następuje wysyp grzybów. Zanim jednak wybierzemy się na grzybobranie, warto poznać podstawowe zasady. Nie każdy bowiem jest świadomy tego, że w niektórych miejscach zbieranie grzybów jest zabronione. A za złamanie przepisów mogą grozić wysokie kary.
Gdzie w Polsce nie można zbierać grzybów?
Grzybów nie wolno zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać również zakazu wstępu na tereny wojskowe.
– Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także oszczędźmy go, nawet jeśli jest jadalny. Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej – poznaj dokładnie listę tych grzybów, zanim wybierzesz się do lasu – informują Lasy Państwowe.
Jaki mandat za zbieranie grzybów w miejscu niedozwolonym?
Za zbieranie grzybów w miejscu niedozwolonym grozi grzywna do 250 zł albo nagana. Z kolei za niszczenie grzybów i grzybni możemy zapłacić do 500 zł kary.
CZYTAJ TEŻ: Sezon na czubajkę kanię w polskich lasach! Uważaj, możesz ją pomylić z trującym grzybem
Gdzie najlepiej zbierać grzyby?
Podgrzybki spotkamy praktycznie wszędzie – w lasach sosnowych, liściastych i mieszanych. Podgrzybki lubią podłoże trawiaste z wilgotnym poszyciem. Jeśli wybierając się na grzyby, chcemy znaleźć borowiki, warto ich szukać pod sosnami i świerkami. Koźlarze lubią lasy liściaste i mieszane, znajdziemy je pod topolami, brzozami, osikami i grabami.