turystyka

Gdzie na wielkanocny spacer? Odwiedź malowniczy rezerwat zaledwie 34 km od Olsztyna [ZDJĘCIA]

2024-03-29 7:21

Szukasz malowniczego miejsca na wielkanocny spacer niedaleko Olsztyna? W takim razie koniecznie musisz odwiedzić leśny rezerwat "Sosny Taborskie" mieszczący się w gminie Łukta. Biegnąca przez rezerwat ścieżka dydaktyczna prowadzi wśród najstarszych, najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych okazów.

Rezerwat "Sosny Taborskie". Malownicza ścieżka zaledwie 34 km od Olsztyna

Rezerwat przyrody Sosny Taborskie utworzony został w 1957 roku na terenie gminy Łukta, w Nadleśnictwie Miłomłyn. Powstał w celu ochrony cennego starodrzewu sosnowego tzw. ekotypu taborskiego. Charakterystyczną cechą drzewostanu jest jego wielopiętrowość. Dominującą rolę w składzie gatunkowym odgrywa sosna wyraźnie górująca nad innymi gatunkami (dąb, buk, grab), wchodzącymi najczęściej w drugie piętro. Biegnąca przez Rezerwat ścieżka dydaktyczna poprowadzona została wśród najstarszych, najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych okazów. Przeznaczona dla pieszych i rowerzystów, dorosłych i dzieci.

Początek i koniec trasy zlokalizowane są przy wjeździe do miejscowości Tabórz na parkingu przygotowanym specjalnie dla gości Rezerwatu. Wzdłuż ścieżki ustawiono kilkanaście drewnianych tablic edukacyjnych. Wzbogacone zdjęciami opisy w przystępny sposób przybliżają zwiedzającym tematykę związaną z gospodarką leśną, czy podstawowymi procesami zachodzącymi w przyrodzie. Na strudzonych spacerem czekają liczne miejsca odpoczynku, a w trosce o czystość i porządek przy większości z nich umieszczono kosze na śmieci.

W połowie prawie półtorakilometrowej trasy, zbaczając kilkadziesiąt metrów w głąb rezerwatu, po uzgodnieniu z pracownikiem Nadleśnictwa młodsi i starsi odwiedzający mogą skorzystać z "Leśnej Klasy" – położonej w zacisznym miejscu wiaty ze stołami, ławkami i miejscem na ognisko. Właśnie tutaj, w otoczeniu starych sosen i dębów jest okazja do przeprowadzenia atrakcyjnych zajęć dydaktycznych, spożycia przywiezionego ze sobą posiłku lub podziwiania w ciszy majestatu niemych świadków historii.

Co było pierwsze? Jajko, czy kura ?