Dworzec w Olsztynku to kompleks budynków, który już przechodzi olbrzymią metamorfozę. Obecny budynek dworca przestanie pełnić swoją nominalną funkcję, a obsługa podróżnych będzie prowadzona w mniejszym, sąsiednim obiekcie. Finał prac jest już naprawdę blisko.
Obecnie na dworcu w Olsztynku trwają zaawansowane prace budowlane, a zakończenie inwestycji i udostępnienie dworca pasażerom planowane jest w I połowie przyszłego roku. Wartość inwestycji to 21 mln zł i, co ważne, jest ona finansowana ze środków PKP S.A. oraz ze funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. - mówi Michał Stilger rzecznik prasowy Polskie Koleje Państwowe S.A.
Nowy budynek dworca, który jeszcze niedawno był obiektem handlowym, jest dostosowany do obsługi podróżnych. Wewnątrz znajdą się kompleks toalet, pomieszczenie kasy biletowej oraz poczekalnia. Poprzez usunięcie barier architektonicznych, wykonanie linii prowadzących wraz z polami uwagi oraz inne rozwiązania dworzec będzie w pełni dostępny do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Na dworcu pojawią się elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów oraz nowoczesne nagłośnienie. Będzie bezpieczniej, bo obiekt zyska nowoczesne systemy – monitoringu, kontrolę dostępu oraz system sygnalizacji włamania i napadu. Dawny blask odzyska elewacja. Wymienione zostaną poszycie dachu, stolarka okienna i drzwiowa.
Ciekawym rozwiązaniem jest montaż dużej szklanej witryny w elewacji budynku od strony peronów. Innym interesującym rozwiązaniem jest budowa pomiędzy starym i nowym budynkiem dworca otwartej wiaty wykonanej z betonu architektonicznego wraz siedziskami, która nawiązuje swoim wyglądem do modernistycznego stylu historycznego dworca.
Nie zabraknie tez elementów nawiązujących do historii miejsca. Zachowane zostaną takie elementy jak płaskorzeźba wtórna z podobizną rycerza, posadzki, żyrandole czy kamienna konstrukcja wiaty. Elementy kamiennych podpór dawnej wiaty zostały oczyszczone i ręcznie rozebrane oraz zaewidencjonowane i zabezpieczone jako materiały służące do wkomponowania ich w nowy obiekt. Drewniany kiosk również został ręcznie rozebrany, a jego elementy zostały zinwentaryzowane i oznaczone. Po renowacji będzie on wykorzystany ponownie jako element architektury zagospodarowania terenu.
Przebudowa kompleksu dworcowego zakłada również rewitalizację jego najbliższego otoczenia, czyli ułożenie nowych ciągów pieszych, wykonanie miejsc parkingowych (w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz budowę wiaty rowerowej.