Rybołów jest okazałym ptakiem szponiastym. Największe osobniki mogą osiągać ponad 60 cm długości ciała i 170 cm rozpiętości skrzydeł. Bardzo charakterystyczne ubarwienie sprawia, że jest gatunkiem łatwym do odróżnienia od innych ptaków szponiastych. Prawie cały spód ciała jest biały, z wyjątkiem ciemnych plam w nadgarstkach, czarniawych końcówek skrzydeł oraz brunatnego pasa wzdłuż skrzydła i przepaski na szyi. Brunatny wierzch ciała silnie kontrastuje z białą głową, opatrzoną ciemnymi pasami przebiegającymi na wysokości oczu. Równie charakterystyczna jest sylwetka: długie, smukłe skrzydła i ogon, wąska głowa.
Podczas szybowania i krążenia załamuje część dłoniową skrzydła do tyłu i ku dołowi. Gatunek podlegający ochronie ścisłej, wymagający ochrony czynnej, wokół jego gniazd wyznacza się strefy ochronne. Umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt i Załączniku Dyrektywy Ptasiej, ponieważ obecnie liczebność populacji ocenia się na 30-35 par. Rybołów wyraźnie preferuje stare bory sosnowe, w wieku powyżej 120 lat. Ważnym elementem terytorium rybołowa są czyste płytkie zbiorniki wodne, chociaż samo gniazdo może być oddalone nawet o kilka kilometrów od zasobnych łowisk. Rybołów jest wybitnym specjalistą pokarmowym. Jak sama nazwa wskazuje żywi się prawie wyłącznie rybami.
- Jeżeli chodzi o nasze rybołowy, to w 2019 roku odniosły sukces, ponieważ z gniazda wyprowadziły troje piskląt. Samica została wyposażona w nadajnik, dzięki czemu wiemy, że zimę spędziła w Burkina Faso, Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Kamerę na gnieździe założono w 2020 roku w połowie marca przed przylotem ptaków. Obszar zimowania i trasę migracji można sprawdzić w Internecie. - informuje Nadleśnictwo Jedwabne.
Przekaz online z gniazda rybołowa to jedno z wielu działań realizowanych w ramach projektu LIFE15 NAT PL000819 „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGL Lasy Państwowe i Komitetu Ochrony Orłów.